English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-01-20

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, TÜMSİAD BELÇİKA 2. GİK Programı’na Katıldı

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, TÜMSİAD BELÇİKA 2. GİK Programı’na Katıldı (21.01.2014)

 

Sert: “Türkiye, üreten ve gelişen performansına dönmelidir”

Erdoğan: “Suriye’de estirilen devlet terörüdür”

Dr. Hasan Sert, “TÜMSİAD son 10 yıldır Türkiye’deki ekonomik ve psikolojik olarak nasıl geliştiğinin farkındadır.  10 yıldır ciddi emekler sarf edilerek elde edilen kazanımların  bazı nedenlerden dolayı heder edilmesine kesinlikle karşıyız. Türkiye, moral verici, yön gösterici, yardım edici, çalışkan, koşturan, üreten ve gelişen performansına mutlaka dönmelidir” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Terör örgütleri Suriye`ye sızmış vaziyette. 55 bin fotoğraf karesinde bu görülenler, zalim, katil Beşar Esad`ın ne olduğunu göstermesi bakımından önemli. Bir bireysel terör vardır, bir kurumsal terör vardır, bir de devlet terörü vardır. Şu anda Suriye`de aslında bir devlet terörü estirilmektedir. Ve bu terörün neticesinde de işte 150 bine yakın kayıtlı ölüm vardır. 200 bine yakın da kayıtsız ölüm vardır" açıklamasında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Brüksel temasları çerçevesinde TÜMSİAD Belçika 2. Genel İstişare Programı’na katıldı. Square Brussels Toplantı Merkezi’nde gerçekleşen programa Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanı sıra Belçika Flaman Bölge Başkanı Kris PEETERS,  TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT, TÜMSİAD Avrupa Başkanı Cahit KERENCİLER, TÜMSİAD Avrupa Genel Sekreteri Yılmaz YÜKSEL, Bakanlar, Büyükelçiler, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, işadamları ve çok sayıda TÜMSİAD üyesi katılım gösterdi.

TÜMSİAD tanıtım filmi ile başlayan programda TÜMSİAD Avrupa Genel Sekreteri Yılmaz YÜKSEL, TÜMSİAD  hakkında konuklara bilgi verdi. TÜMSİAD’ın Avrupa’da yapmış olduğu çalışmalara değinen YÜKSEL, “Avrupa’da 8 devlette 35 şube ve 3 bin 700 üye ile hizmet ediyoruz. TÜMSİAD, büyük küçük işletme ayrımı gözetmeden bütün işadamlarına kapılarını açmış bir kurumdur. Yaşadığımız ülkelere hizmet etme misyonumuzla hareket ederken aynı zamanda ülkemiz ekonomisine katma değer sağlamak, katkı sağlamak için çabalıyoruz” dedi.

TÜMSİAD Belçika Başkanı İsmail AKGÜN yaptığı konuşmada Türkiye’yi ve Belçika’yı vatanları olarak gördüklerini, işadamları olarak Türkiye ve Belçika arasındaki ticaretin geliştirilmesi hususunda gayretle çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Dünya üzerinde 15 bin üyesi ile TÜMSİAD’ın dünya barışına katkı sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu belirten AKGÜN, “Ceddimizden aldığımız destekle birlik ve beraberliğin herkese fayda getireceğini bütün dünyaya aktarmaya gayret göstermekteyiz” diye konuştu. 

Toplantıda konuşan Avrupa TÜMSİAD Başkanı Cahit KERENCİLER, Başbakan ERDOĞAN’a ve diğer katılımcılara programa katılımları çerçevesinde teşekkürlerini iletti. Avrupa’ya göç eden Türk göçmenlerin yaşadığı entegrasyon sorununu dile getiren KERENCİLER, Türklerin Avrupa’da yaşamış olduğu sıkıntılar hakkında katılımcılara bilgiler aktararak, AK Parti tüzüğünde var olan 3 dönem kuralı ile ilgili görüşlerini de ifade ederek, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bu kuralın kaldırılması için çalışma yapmalıdır” dedi. TÜMSİAD Avrupa Başkanı olarak bütün Avrupa’yı karış karış gezdiğini ifade eden KERENCİLER, Çözüm Süreci’ni desteklediklerini ve çözüm süreci sonunda Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olacağını belirtti.

Programda konuşan TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT, Belçika 2. Genel İstişare Kurulu Toplantısı’na katılan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve diğer katılımcılara teşekkürlerini ve şükranlarını sundu. 2007-2008 küresel ekonomik krizinden sonra ciddi sorunlar yaşayan dünya ve Avrupa ekonomisine nazaran, Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğu performansın tüm dünya ülkeleri tarafindan takdirle izlendiğini belirten SERT, Türkiye’nin bu aşamada Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğu ihracatın azalmasını telafi edebilmek için esnek bir çalışma sergilediğini ve başka ülkelere doğru kanalize olarak önemli bir ekonomik sıçrama sağladığını ifade etti.

Dünyada birçok ülkede ihracat azalıp, işsizlik artarken, Türkiye’de ise ihracatın artmış ve işsizliğin de kontrol altına alındığını vurgulayan Sert, “Türkiye’nin dost ve müttefiği olan Belçika ile yapılan ticarette ise son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir.  Ayrıca, Türkiye sürdürmüş olduğu doğru ve çok eksenli ekonomik ve siyasi politikalarla önemli başarılar yakalamış, Avrupa Birliği hayalinden de vazgeçmemiştir. TÜMSİAD da bu perspektif çerçevesinde Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, Danimarka, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Bosna gibi ülkelerde yapılanmalarını hızlandırarak hem Türkiye ekonomisine hem de o ülke ekonomilerine özellikle de Belçika ekonomisine katkı yapmak için elinden geleni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Avrupa`daki ve özelliklede Belçika`daki TÜMSİAD üyeleri, bir taraftan Türkiye ile diyaloglarını ve ticaretini artırırken aynı zamanda, bulundukları ülkelerde de kendi ülkesinin ekonomisine katkı yapar gibi çalışmakta, bulundukları ülkelerin huzuruna, birliğine ve beraberliğine katkı yapmaktadırlar. TÜMSİAD Belçika üyeleri ve Avrupa Bölgesi’nde yaşayan Türk iş adamları, asimilasyona karşı ve entegrasyondan yana güçlü iş adamları olarak çalışmalarına devam etmektedirler. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonar da TÜMSİAD üyeleri ve işadamlarımız Belçika’da olduğu gibi, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de yaşadıkları ülkelerin yasaları çerçevesinde o ülkelerin başarıları için canla başla çalışacaklardır. TÜMSİAD üyesi iş adamları ayrımcılığa, gurupçuluğa, hizipçiliğe, huzursuzluğa ve kanunsuzluğa hiçbir zaman ne Türkiye’de ne de yaşadıkları ülkelerde karışmayacaklar, girmeyecekler ve karşı duracaklardır. İnsanların düşüncelerine filtre koymadan, kapris yapmadan, hırs yapmadan, kadrolaşmadan ve ötekileştirmeden TÜMSİAD’ın ruhunda var olan, Hz. Mevlana’nın söylediği gibi ne olursan ol yine gel, yine gel, felsefesi ile çalışmalarına devam edeceklerdir. TÜMSİAD üyesi iş adamları ülkemizin ekonomisini güçlendirmeye, ülkemizin ihracatını arttırmaya, ülkemizin istihdamını arttırmaya, ülkemizin işsizliğini azaltmaya, ülkemizin Belçika ile de, diğer ülkelerle de ilişkilerini ve ekonomilerini geliştirmeye devam edeceklerdir” açıklamasını yaptı.

Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmelere de değinen SERT, TÜMSİAD olarak son günlerde ülkemizde yaşanan bazı olayları üzüntü ile karşıladıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin huzuruna, ekonomisine, geleceğine ve güvenine zarar verecek hiçbir eylemi tasvip etmiyoruz. TÜMSİAD son 10 yıldır Türkiye’deki ekonomik ve psikolojik olarak nasıl geliştiğinin farkındadır.  10 yıldır ciddi emekler sarf edilerek elde edilen kazanımların bazı nedenlerden dolayı heder edilmesine kesinlikle karşıyız. Türkiye, moral verici, yön gösterici, yardım edici, çalışkan, koşturan, üreten ve gelişen performansına mutlaka dönmelidir” dedi.

Dr. Hasan SERT konuşmasına şöyle devam etti: “Bu dönüşü yapacak olan yine sizler ve Türkiye’nin her yerinde bulunan değerli iş adamlarıdır. Türkiye birçok dönemlerde sıkıntılardan geçmiştir. Birçok stres testlerinden geçmiştir. İnşallah bu günkü sınavları da mühim tecrübeler kazanarak başarıyla arkasında bırakacaktır. Türkiye, bütün dünya ülkelerinin kıskanacağı ve göz ardı edemeyeceği, başkalarının ülkemizde hesaplarının olduğu bir coğrafyada bulunmaktadır. Bizler ise her türlü olumsuz şartları iyi algılayıp ve sorgulayıp  gerekirse büyük fedakârlıklar yaparak ve şahsi beklentilerimizi arkaya atarak  ülkemizin huzuruna ve kalkınmasına katkı yapmak zorundayız. Yurtdışı güç odaklarının özel olarak hazırlayıp sunduğu son günlerdeki huzursuzluğun ülkeye zarar vermesine kesinlikle karşıyız. 2011 ve 2013 yılı mayıs ayında yapmış olduğumuz genel kurulumuzda 2014 yılına kadar olan sürenin Türkiye açısından çok önemli ve kritik olduğunu söylemiştik. Bu tezimizin haklılığına bugün bir defa daha şahit olmaktayız. Şu anda Türkiye bir kavşak noktasındadır ve çok önemli bir virajı almak üzeredir. Ülkemiz bu önemli virajı alırken tüm vatandaşlarımızın ve özellikle de TÜMSİAD üyesi iş adamlarının vakur, olgun, çalışkan, gayretli çalışmalarına ülkemizin ihtiyacı vardır. Daha önce defalarca söylediğimiz gibi ülkemizin birlik ve beraberliği, huzuru, istikrarı, lider ülke olma isteği her şeyden önemlidir. Avrupa TÜMSİAD’ımızın ve Belçika TÜMSİAD’ımızın Avrupa’da yapmış olduğu başarılı çalışmaları tebrik ediyorum. Belçika 2. Genel İstişare Kurulu Toplantısı’nın TÜMSİAD’a, Türkiye’ye, Belçika’ya ve tüm Avrupa ekonomisine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Toplantımıza katılan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle 2. Genel İstişare Kurulu toplantımızı onurlandıran Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum” 

Belçika Flaman Bölge Başkanı Kris PEETERS, TÜMSİAD’ın organize etmiş olduğu bu toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’nin son zamanlarda ekonomik olarak ciddi adımlar attığını, bu adımlar sayesinde gelecekte daha güçlü bir Türkiye göreceğimizi belirtmek isterim. Türkiye ile Belçika arasında yapılan ticaret hacminin artması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye  Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü vazifesi üstelenmektedir. Türkiye, Belçika için önemli bir ticari partnerdir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı konuşmada TÜMSİAD Belçika Genel İstişare Kurulu’nda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek hayırlı olmasını diledi. TÜMSİAD Belçika Başkanı ve yöneticilerini tebrik eden Erdoğan, Türkiye’den göç ederek dünyanın farklı coğrafyalarına yerleşmiş ve oralarda ticari faaliyetler yürüten iş adamlarının Türkiye’nin gururu olduğunu belirtti. Türkiye’de yaşanan güncel olaylara değinen ERDOĞAN, 17 Aralık operasyonları sonucunda ülkemizde yaşanan kayıplara değinerek, paralel yapılanmanın terörün son bulma çabasını doğrudan hedef aldığını ifade etti. Mafya ve çetelerle mücadele edildiğini ve hepsinin saf dışı edildiğini, şimdi ise paralel devleti kurmaya çalışanların saf dışı edileceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, paralel yapılanmanın, çözüm sürecini de hedef aldığının altını çizdi. Suriye’de yaşanan vahşete ve katliama da değinen Başbakan ERDOĞAN, ortaya çıkan vahşet görüntülerinin maalesef kendilerini haklı çıkardığını belirtti. ERDOĞAN, "Dün gece televizyon ekranlarında herhalde fotoğraf karelerini izlediniz. Bakın, 55 bin fotoğraf karesinden bunlar özetlenmiş ve Caesar kod adlı birisinin, bunlar, olaylar esnasında çekmiş olduğu fotoğraflardır. Bu zulüm, bu vahşet, bu insanlık kıyımı bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Suriye`de başından beri bu mücadeleyi veren biziz. Yanımızda, birkaç Körfez Ülkesi yer aldı. Ki ben o Körfez Ülkeleri`ne de başta Katar olmak üzere teşekkür ediyorum. Çünkü insani yardım noktasında destekleri oldu. Bu konuda Suriye`de Suud`un da yardımı oldu. Onlara teşekkür ediyoruz. Tabi bunun devamı gerekiyor. Terör örgütleri Suriye`ye sızmış vaziyette. 55 bin fotoğraf karesinde bu görülenler, zalim, katil Beşar Esad`ın ne olduğunu göstermesi bakımından önemli. Bir bireysel terör vardır, bir kurumsal terör vardır, bir de devlet terörü vardır. Şu anda Suriye`de aslında bir devlet terörü estirilmektedir. Ve bu terörün neticesinde de işte 150 bine yakın kayıtlı ölüm vardır. 200 bine yakın da kayıtsız ölüm vardır" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, sadece Türkiye`de 700 bin sığınmacı olduğunu hatırlatarak, "Bunların 210 bini çadır kentlerde ve konteyner kentlerde misafir ediliyor. Diğerleri ise değişik vilayetlerde evlerimizde ve şu ana kadar yaptığımız harcama 2 milyar doların üzerinde. Dünyadan bize gelen yardım 130 milyon dolar. Şimdi Türkiye`nin burada nasıl bir görevi üstlendiğini görmeniz bakımından bunları söylüyorum. Bu bizim insani ve vicdani görevimizdir. Yapıyoruz yapacağız. Kimyasal silahlarla öldürülen, konvansiyonel silahlarla öldürülen bu insanlara karşı yarın bakalım Cenevre 2 toplantısından ne çıkacak. Temennimiz odur ki bu resimlerden sonra inşallah bir şeyler çıkar. Çıksa da çıkmasa da Türkiye olarak biz şu anda neredeysek, yarın da orada olacağız. Onun için ölenlere, şehit edilenlere Allah`tan rahmet diliyorum. Oradaki mazlum, mağdurların bir an önce bu katliamlardan, bir an önce bunlardan kurtulmak suretiyle öz yuvalarına kavuşmasını, demokrasinin, halkın iradesinin Suriye`de egemen olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜMSİAD`a, verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sunan Erdoğan, "TÜMSİAD`a özellikle bu demokratikleşme sürecine verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Belçika`da, Belçika ve Avrupa iş çevrelerinin daha iyi aydınlatılması noktasında TÜMSİAD`ın gayretlerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. Program sonrası TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT, TÜMSİAD Avrupa Başkanı Cahit KERENCİLER ve TÜMSİAD Belçika Başkanı İsmail AKGÜN, Başbakan ERDOĞAN’a katılımlarından dolayı plaket takdim etti.