English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-10-30

TÜMEXPO SANAYİ VE TİCARET FUARI GAZİANTEP'TE KAPILARINI AÇTI

TÜMEXPO SANAYİ VE TİCARET FUARI GAZİANTEP’TE KAPILARINI AÇTI (30.10.2014)

 

TÜMSİAD tarafından düzenlenen 2. TÜMEXPO SANAYİ VE TİCARET FUARI, Gaziantep’te Ortadoğu Fuar Merkezi’nde açılışını gerçekleştirdi.  Açılışa Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, Gaziantep Valisi Erdal ATA, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp BARTIK, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani KONUKOĞLU, Avrupa TÜMSİAD Genel Başkanı Cahit KERENCİLER, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda yerli ve yabancı işadamı katılım gösterdi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Türkiye`nin fuarcılık pastasından aldığı yüzde 1`lik payı en kısa sürede artırmak zorunda olduklarını söyledi.Fuar açılışında konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,  “Türkiye Avrasya’nın üretim üssü olmayı hedefliyor. Gaziantep de Ortadoğu’nun inşallah üretim üssü olacak. Türkiye’de büyük işletmelerde oldukça yüksek bir verim var. KOBİ’lerimiz maalesef arzu ettiğimiz ölçüde verimli değil. Bunu birlikte artırmamız lazım. Bir taraftan kamu destekleri, KOSGEB, ajansların destekleri ile bir taraftan da küçük işletmeler ile büyükler arasında bağ geliştirerek. Bunlar birbirinin zıttı değil aslında, birbirini tamamlayan unsurlar. Küçüklerin esnekliği ile büyüklerin kapasitesini birleştirdiğimiz zaman rekabet gücü kendiliğinden ortaya çıkar. Dolayısıyla TÜMSİAD, KOBİ’lerin sesi gerçekten, KOBİ’lerin temsilcisi. TÜMSİAD ile bu politikaların mutlaka daha da güçlenmesini bekliyoruz. Bu büyük ve küçük işletmeler arasındaki bağlar oldukça önemli” dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata “Hepinizin bildiği gibi Gaziantep, bir ticaret ve sanayi merkezi. Türkiye’nin sanayi ve ticarette 6. büyük kenti. Geçen yıl 6.5 milyar dolar ihracat yapan, bu seneki hedefi 7 milyar doları yakalamak için çaba gösteren ve 2023 yılında da 30 milyar dolarlık bir hedefi kendisine seçen bir kentimiz.” ifadelerine yer verdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “TÜMSİAD, çok kısa sürede hakikaten bütün dünyada güçlü bir birlik ve beraberlik oluşturdu. Sayın Genel Başkan ve bütün ekibi kutluyorum. İstanbul’dan sonra buranın seçilmiş olması tesadüf değil. Bölgenin yükselen kutup yıldızıyız. Kimlikli, kişilikli, yük alan yön veren bir şehiriz. Ortadoğu’nun üretim merkeziyiz. Ortadoğu’nun finans ve fuar merkezi olmaya adayız. İddiayla söylüyoruz, 2023 vizyonuna en yakın olan şehiriz.” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık “Gaziantep, kendisini ticarette ispat etmiş, tüm dünyada adından söz ettiren bir şehir. Sanayide de kendini ispat etmiş. Elektrik kullanımında en önde gelen şehirlerden bir tanesi. Bundan sonra Gaziantep için yeni bir şeyler söylemek gerekiyor. Bunu da biz turizm önceliği olarak aldık. Turizmde de Gaziantep’i ön plana çıkarmamız gerekiyor. Fuarlar da bu turizmin bir parçasıdır” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Türkiye`nin fuarcılık pastasından aldığı yüzde 1`lik payı en kısa sürede artırmak zorunda olduklarını söyledi.Sert, TÜMSİAD tarafından Ortadoğu Fuar Merkezi`nde düzenlenen "TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret  Fuarı’nın açılışında, Ermenek`teki maden kazası nedeniyle fuar sevinçlerinin gölgelendiğini, bir an önce işçilerin sağ salim ailelerine kavuşmalarını temenni ettiklerini vurguladı.  İki yılda bir fuar düzenlediklerini ifade eden Sert, daha önce İstanbul`da gerçekleştirilen fuarı Gaziantep`e taşımalarındaki en büyük nedenin, yöre halkını yüreklendirmek olduğunu belirtti.Fuarın işadamları açısından kazançlı geçmesini beklediklerini aktaran Sert, gelinen süreçte Türkiye`nin daha da hızlı büyümesi için el ele vermenin vazgeçilmez şart olduğunu kaydetti.

İşsizliği düşürmek, ihracatı artırmak ve daha fazla katma değer üretmek istediklerini dile getiren Sert, dünya ticaretinin önemli bir kısmını elinde bulunduran fuarcılığın bu anlamda önem taşıdığını bildirdi.

Fuar pastasından Türkiye`nin daha fazla pay alması gerektiğine işaret eden Sert, şöyle konuştu:

"Türkiye`nin fuarcılık pastasından aldığı yüzde 1`lik payı en kısa sürede artırmak zorundayız. Bunun için de fuar düzenleme yeteneğimizi ve anlayışımızı geliştirmeliyiz. Şu an fuarcılık anlamında küçük sorunlar yaşanabilir ama bunlar bir süreç. Bu noktada işadamlarımız birbirlerine kart alıp vermekle yetinmeyip ticaret yapmalı, yeni ticaret alanları geliştirmeliyiz. Çünkü burada dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce insanla bir araya gelme imkânımız olacak."TÜMSİAD Avrupa Başkanı Cahit Kerenciler ise, hükümetin çözüm sürecinin önemine vurgu yaparak, “Çözüm süreci bizim için çok önemlidir. Türkiye’nin bütün Ortadoğu’da söz sahipliliği var. Türkiye Ortadoğu’daki sorunlara benim sorunlarımın dışındadır diye bakamaz. Bunun için ben burada Cumhurbaşkanımızı, hükümeti, çalışan değerli Bakanlarımızı ve kardeşlerimizi kutluyorum” dedi.

Açılışta konuşan TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici de, şu değerlendirmede bulundu:

“Ortadoğu pazarlarına yönelik gerçekleştirilecek fuarımızla Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri arasındaki ticari köprülerin daha da kuvvetleneceğine ve Ortadoğu’nun Avrupa’ya daha da yakınlaşacağına inanıyoruz. TÜMSİAD olarak Türkiye’nin 2023 vizyonuna katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu fuar kapsamında ülkemizin uluslararası boyutta ticari faaliyetlerine katkı sağlamak ve Türkiye ekonomisinin güçlü yönlerini ortaya koymak amacıyla Ortadoğu İş Zirvesi de yapılacaktır.”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığında yapılan açılış ve kurdele kesim töreni sonrası farklı sektörlere ait standlar gezildi.

İkili iş görüşmelerinin yanı sıra Ortadoğu İş Zirvesi’nin aynı anda gerçekleştirileceği TÜMEXPO Fuarı, 2 Kasım`a kadar açık olacak