English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-06-27

TÜMEXPO VE ORTADOĞU İŞ ZİRVESİ TANITIM TOPLANTISI GAZİANTEP’TE YAPILDI

TÜMEXPO VE ORTADOĞU İŞ ZİRVESİ TANITIM TOPLANTISI GAZİANTEP’TE YAPILDI (26.06.2014)

 

TÜMSİAD tarafından düzenlenecek TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Ortadoğu İş Zirvesi tanıtım toplantısı Gaziantep’te Divan Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TÜMSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Osman Toprak, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Elgün, STK Başkanları, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde ve Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşecek TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, açılacak fuarın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Toplantıda söz alan Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, açılacak fuarın Gaziantep açısından önemine değinerek “TÜMSİAD’ın; Türkiye’nin ve bölgenin ticareti, sanayisi ve geleceği için emek sarf eden bu toplumun bölgenin doğru ticaret, doğru iş, doğru yaklaşım diyerek değerlendirebileceğim bir misyonu var. Biz, Gaziantep olarak belediye başkanlarım, kaymakamlarım, devletin diğer kurumları, valilik olarak ikincisi yapılacak olan TÜMEXPO’nun Gaziantep’te yapılıyor olmasından büyük gurur duyuyoruz” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, konuşmasında Gaziantep`in Anadolu`daki diğer şehirlere göre bir adım öne çıktığını ifade ederek “Biz burada özellikle bu fuarı Gaziantep’te yapmayı planladık. Hem lansmanın hem fuarın burada yapılmasını özellikle planladık. Nerede yapılsa daha iyi olur bu fuarı diye Yönetim Kurulu ile uzun tartışmalar yaptık. Çünkü her iki yılda bir Anadolu’da iki yılda bir İstanbul’da uluslararası katılımcısı daha geniş, katılımcı firmaları daha çok olan bir tarzda yapmak istiyorduk. Bunun bir ayağı sabit. Her zaman iki yılda bir İstanbul’da olacak bir ayağı var ama 1 yıl Anadolu’ya açılmamız lazımdı. Anadolu’da bu uluslararası ticareti, uluslararası fuarı kaldıracak kapasite nerelerde var diye sayarsak; strateji, politik, ekonomik, kalite, üretim sistemlerinin gelişmesi, fuarcılığa yatkınlığı meselelerine baktığımızda Gaziantep göze çarpıyordu. Çünkü Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu bizim için önemliydi. Bir yere basıp zıplamak için en önemli ayağımızın yükselme noktası Gaziantep’ti. Gaziantep’in üretim kapasitesi çok önemliydi. İlk 500’e çıkardığı firmalar vardı. Üst üste ihracat rekorları kırıyordu, birlik beraberlik vardı, terör yoktu. Ticaret burada çok önemli bir yerdedir. Dolayısıyla Gaziantep’i hemen mercek altına aldık ve iyi de yapmışız. Zaten daha önce de PENTEX Fuarı gibi birçok fuarları biz burada düzenledik. TÜMSİAD olarak bu fuarları çok önemsiyorum. Bunun bugün lansmanındaki küçük görülen yüzüyle gerçekten o gün fuar yapıldıktan sonra yapacağımız değerlendirme arasında çok önemli bir fark olduğunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Toplantıya Şanlıurfa’dan katılan Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ile Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Elgün, açılacak fuarın hayırlı olması temennisinde bulunarak TÜMSİAD yönetimine teşekkür etti.

Yerli ve yabancı birçok firmanın katılacağı TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı, 30 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında açılacak. Fuar açılışı öncesi TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Ortadoğu İş Zirvesi tanıtım toplantısı yapılarak yürütülen çalışmalar ve gelinen son nokta ile ilgili bilgilendirilme yapıldı.