English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-06-02

TÜMSİAD, 2. Uluslararası Davraz Kongresi’ne Katıldı

TÜMSİAD, 2. Uluslararası Davraz Kongresi’ne Katıldı (29.05.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Süleyman Demirel Üniversitesince (SDÜ) düzenlenen 2. Uluslararası Davraz Kongresi’ne katıldı. 2. Uluslararası Davraz Kongresi`nin Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi`nde düzenlenen "İş Dünyasında Yeni Trendler" başlıklı oturumuna katılan Sert, "2023 yılında dünyanın en büyük ekonomisinden biri olacağım` diyen bir Türkiye`yi oluşturmak üzereyiz. Bunun için biz, birbirimizin elini mutlaka tutmak zorundayız" dedi.

Sert, burada yaptığı konuşmada, yeni anayasa çalışmalarına, sivil toplum örgütü olarak kendilerinin de katkı koyduklarını, ancak sorumluluğun Anayasa Komisyonu`nda olduğunu söyledi. Anayasa çalışmalarının, darbe anayasasından kurtulmak, Türkiye`nin "düzlüğe" çıkarılması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirten Sert, komisyon üyelerinin beklentileri yeri getiremediğini, herkesin birbirinin suçladığını öne sürdü.

Ülkenin bir pergel gibi bir ayağının Türkiye`de diğer ayağının ise dünyada radar gibi gezmesi gerektiğini ifade eden Sert, "Türkiye, yüzyılda bir fırsat yakalamıştır. Türkiye bir kalkınma fırsatı yakalamıştır. Türkiye bir etki alanı oluşturmuştur. Türkiye, bir etki alanının oluşmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu rolü iyi oynayıp, bu karamsar tablolardan çıkıp, `bizim ne yapmamız lazım` `nerede durmamız lazım, neredeydik, yarın nerede olacağız, hangi görevleri üstleneceğiz` demesi ve bir fonksiyonu üzerine alması lazım" diye konuştu. Sert, Türkiye`nin geçmişte yaşadığı sıkıntıların artık bir değerinin olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Biz birbirimizle kardeş olamayacak mıyız? Birbirimizin gözüne bakamayacak mıyız? Birbirimizin ellerini tutamayacak mıyız? Bizim bunlara format atmamız lazım. Dün, ayakkabı çivisini yapamayan, iskarpin ayakkabıyı üretemeyen Türkiye`den, bugün hamd olsun güzel noktaları yakalamış bir Türkiye görüyoruz. Gelecekte de 100 yıldır bir hedef koyamadığımız, ama ilk defa bir hedef koyduğumuz, `2023 yılında dünyanın en büyük ekonomisinden biri olacağım` diyen bir Türkiye`yi oluşturmak üzereyiz. Bunun için biz, birbirimizin elini mutlaka tutmak zorundayız. Hangi gruptan, hangi siyasi yapıdan, hangi cemaatten, hangi sosyal düşünceden olursa olsun o, onun özelidir. Ama ülke için memleket için insanlar için biz `el ele tutuşmalıyız` deyip, hedefe doğru yürümeliyiz."

Türkiye`nin bugün 57 bin 400 ihracatçısının olduğunu, bu sayının 100 bini bulması gerektiğini belirten Sert, bu hedefin üniversiteler, akademisyenler sayesinde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.