English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-04-08

TÜMSİAD, 2. Yapı, İnşaat ve Dekorasyon Fuarı Açılışı Gerçekleşti

TÜMSİAD, 2. Yapı, İnşaat ve Dekorasyon Fuarı Açılışı Gerçekleşti (10.04.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi tarafından ikincisi düzenlenen Yapı, İnşaat ve Dekorasyon Fuarı`nın açılışına katıldı. Açılışa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, , Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M. Sadık Sade, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk ile fuarda yer alan 150 firmanın temsilcileri katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Şube Başkanı M. Sadık Sade, “Biz taşın altına elimizi değil, bedenimizi koyduk ve böyle bir organizasyonun ikincisini gerçekleştirdik” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, yoğun programına rağmen Urfa’daki bu açılışa katıldığını belirterek, “Arkadaşlarımız geçen yıl birincisi düzenlendi. Bu yılda ikincisi düzenleniyor, bu defa fuar daha güzel oldu. İnşallah devamı uzun yıllar gelecektir” dedi.

Dr. Hasan Sert de fuarların Kent ekonomisi ve ihracatına sunduğu katkıyı hatırlattı. İş adamlarını potansiyellerini iyi değerlendirmesi konusunda uyaran Sert, ihracat ve üretimin temellerinin fuarlarda atıldığını vurguladı. Sert, dünyada yılda 31 bin fuar organizasyonu düzenlendiğini ifade ederek, Türkiye`nin dünya fuar sektöründeki pastadan payının yüzde 1 oranında olduğunu ifade etti. Sert, "Ticari dengelerin yüzde 80`i fuarlarda oluşuyor. Türkiye sadece 308 civarında uluslararası fuar tertip edebiliyor. İnşallah bu fuar da gelecek yıl uluslararası boyuta taşınacak. Burada Ortadoğu, Balkan ve Kafkaslardan gelen iş adamlarını göreceğiz. Bütün dünya ülkeleri özellikle Çin, Almanya, ABD, İtalya ve Rusya fuarlardan çok önemli gelir elde ediyor. Fuar sektörünün yüzde 80`lik dilimini de bu ülkeler kapıyor. Biz bu pastadaki payımızı yüzde 1`lerden yüzde 3`lere çıkartacağız. Hedefi olan bir ülkeyiz ve bu fuarlar iş adamlarımızı olgunlaştıracaktır" diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, fuarın ikincisini gerçekleştiren TÜMSİAD’a teşekkür etti. Hükümetin ekonomi alanında yaptığı çalışmaları anlatan Etyemez, “Son 12 yıl boyunca hükümetimiz yapılan başarılı çalışmalar ile Türkiye’de adeta çağ atlayarak, yaşam standartları yükseltilmiş ve güvenli bir büyümeyi gerçekleştirmiştir. Bu dönemde hayata geçirilen siyasi, ekonomik ve sosyal alanlardaki reformların neticesi olarak Türkiye ekonomisi 2002 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5 olarak büyümüş, kişi başı milli geliri 2002’de 3 Bin 500 Dolar iken 2013’te 11 Bin Dolar yükselmiştir. Bu büyük projelerin ve ekonomideki başarılarımızın arkasında 12 yıldır süre gelen siyasi istikrar ve sıkı bir şekilde uygulamadığımız mali disiplin, büyük kamu yatırımlarımız ve sosyal devlet olma bilinciyle hareket etmemiz yatmaktadır” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar organizasyonunda emeği geçenlere plaket verildi. Fuar 13 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak.