English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-04

TÜMSİAD, A Haber’e Gündemi Değerlendirdi

TÜMSİAD, A Haber’e Gündemi Değerlendirdi (31.01.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, A Haber Muhabiri Abdullah Güler’e gündemi değerlendirdi. Güncel olaylar çerçevesinde Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Sert, Türkiye’nin ekonomik panoramasına değindi.

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarının 2013 yılında Gezi Parkı olayları ve 17 Aralık operasyonları ile hedef alındığını belirten Hasan Sert, “Türkiye son 10 yıldır olağanüstü bir trend yakaladı. Bütün dünya ülkelerini kıskandıracak bir performans yakaladı. Herkesin yakalayamadığı kalkınma hızlarını, dünyada en hızlı kalkınan 2. ülke sıfatını yakaladı. Böyle bir noktadan izlenirken Türkiye’nin bir anda performans kaybettiğini görüyoruz”  dedi.

Bu gelişmelerin Türkiye’yi ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak kötü etkilediğini, iş dünyasının ortaya çıkan kaos ortamından olumsuz etkilendiğini söyleyen Sert, son günlerdeki faiz artışları, borsadaki son durumlar, Dolar ve Euro’daki yükselişlerin KOBİ’leri ciddi olarak etkilediğini ve KOBİ’lerin faizlerin çıkışıyla beraber resesyona girdiğini ifade etti.

Yurtdışında Türkiye’nin başarı öyküleri konuşulurken bu düşüşün nedenini soran yurtdışı yatırımcısının çekincelerini gidermeye çalıştıklarını belirten Sert, Türkiye’nin bölgede güçlü olması gerektiğini,  Türkiye’nin gölgesinde yeşerecek çok ülkeler olduğunu ifade etti.

Tarihin ve geçmişin bize önemli bir misyon yüklediğini belirten Sert,  Türkiye’nin ayakta kalarak diğer ülkelere yol gösterici olmaya çalışacağını, ülkemizde daha önce bu tür kırılmalar gerçekleştiğini ve Türkiye’nin bu kırılmalardan başarılarla çıkarak yoluna devam ettiğini söyledi.

Son günlerde yaşanan Dolar ve Euro’daki artışın ve borsadaki azalışın KOBİ’leri olumsuz etkilediğini, iş dünyasında kısa süreli bir güvensizlik ortamına neden olduğunu ifade eden Sert, Türkiye’nin kaybedecek zamanının olmadığını, Türkiye’nin bütün enerjisini kalkınmaya yönlendirmesi gerektiğini belirtti.