English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-04-11

TÜMSİAD, AB Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu Ağırladı

TÜMSİAD, AB Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu Ağırladı (09.04.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Avrupa Gezisi kapsamında Belçika’da bir dizi temaslarda bulundu. Temaslar çerçevesinde Dr. Hasan Sert, TÜMSİAD Belçika Şubesi tarafından organize edilen programa katıldı. Programa AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel Kraliyet Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, T.C. Daimi Büyükelçisi İzzet Selim ve Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet katılım gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, Türkiye güçlü bir ülke olduğunu belirterek “Devletler yetiştirdiği insanlar ile hedefe yürürler. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında hedefine yürüyor. Bu yürüyüşte elbette yurt dışında yaşayan insanlarımızın da katkısı büyüktür. AB’nin 28 ülkesine baktığımızda, 500 Milyon nüfus ve fert başına düşen 31 bin 600 dolar ile dünyanın önde gelen bir birlikteliğinin oluşturulduğuna şahit oluruz. Dünya ekonomisi içinde önemli bir birliktelik ve zenginlik söz konusudur. Biz de bu coğrafyada AB’ye girmek için gereken cabayı ve özveriyi gösteriyoruz. Türkiye, hedefleri olan bir ülkedir. Türkiye bugün kendine hedefler koyan bir ülkedir. Türkiye’nin AB ülkesine yaptığı ihracat gün geçtikçe artmaktadır. İlişkiler iyi düzeydedir, ama yeterli değildir. Daha yapacaklarımız var. AB ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel, sportif ilişkileri en üst düzeye çıkarmalıyız” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada,‘TÜMSİAD’ı müzakere ekibimizin bir parçası olarak görüyoruz. AB çalışmaları içinde TÜMSİAD’ın yeri bir başkadır. TÜMSİAD, Türkiye’nin AB projelerini desteklemektedir” dedi.

Türkiye’de demokrasinin güçlenmesi, reformların yapılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çavuşoğlu “Göç’ün 50.Yıl etkinlikleri Almanya’dan sonra Belçika’da da sürdürülüyor. TÜMSİAD benzeri Türk sivil örgütlerin de kurulması, Türkiye-AB ilişkilerine katkı yapması çok önemli. Bugün öğle yemeğinde Belçika’da faaliyette bulunan 17 Türk sivil örgüt temsilcisi ile bir araya geldik. AB ülkelerindeki Türk Toplumunun konumu çok farklıdır. Bunu Türkiye’den görüyoruz. Artık Avrupa’daki vatandaşlarımız işçi değil, işveren konumuna geldiler. Bunu rakamlarda doğru söylüyor. Toplam işverenlerimizi cirosu 50 Milyon Avro’ya tekabül ediyor. 2020 İtibari ile Avrupa’daki Türk nüfusunun 6,5 Milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türk girişimcilerin her sektörde yer alması çok önemlidir. Vatandaşlarımızın başarısı bizleri gururlandırıyor. Siyasette de bu başarıyı görmek bizleri gururlandırıyor. Sanatta, sporda, basında, televizyonculukta, eğitimde ve her alanda soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın herkes tarafından takdir edilen başarılara övgüye değerdir. Biz AB-Türkiye müzakere sürecinin daha da hızlandırılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Avrupa’nın büyümesine göçmen kökenli girişimcilerin katkısını dile getiren Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet, Belçika’da kutlanmakta olan 50.yıl etkinliklerine dikkat çekerek, Türklerin ve göçmenlerin Belçika’ya büyük bir katma değer kattıklarını ve uyum örneği olduklarını söyleyerek, Belçika’nın göçmen politikasının aynen devam edeceği mesajını verdi.

Tümsiad Belçika Şube Başkanı İsmail Akgün konuşmasında, 1960’lı yıllardan beri Belçika toplumuna katkı sağladıklarını, TÜMSİAD olarak yerel ve evrensel değerlere sahip, girişimci ve geleceğe dönük çalışmalar yaparak Belçika’da çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. 2008 yılında yola çıktıklarını belirten Akgün “Hedefimiz toplumumuza hizmettir. Belçika’da bulunduğumuz ortama da katkıyı önemsiyoruz” dedi.