English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-04-10

TÜMSİAD, AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirmesi Programı’na Katıldı

TÜMSİAD, AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirmesi Programı’na Katıldı (08.04.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkan Vekili Yaşar Doğan ve Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Kara, AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirmesi programına katıldı. Programa TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Temsilci Yardımcısı Bela Szambodi, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Aday Ülkeler Direktörü Alexandra Cas Granje, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdürü Murat Yapıcı ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katılım gösterdi.

Türkiye-AB Gümrük Birliği Değerlendirme Raporu Lansman toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Raporu’nun Türk özel sektörü olarak yıllardır dile getirdikleri sorunların haklılığını tescillediğini belirterek, “Türk özel sektörünün Gümrük Birliği içinden veya dışından haksız rekabete maruz kalması engellenmeli ve ABD dahil, üçüncü ülkelerle gerçekleştirilen STA müzakerelerinde, Türkiye’nin de eş zamanlı müzakere yürütmesi sağlanmalı” diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’ne bundan tam 18 yıl önce, 1996 yılında adım attığını hatırlatarak, sürece ilişkin bilgi verdi. Gümrük Birliği’nin kapsamının, Ortaklık Konseyi kararıyla belirlendiğini belirten Hisarcıklıoğlu “Gümrük Birliği, Türkiye-AB Ortaklık İlişkisinin bir aşamasıdır. Ankara Anlaşmasında tam üyeliğe kadar öngörülen, “Geçiş Dönemi”nin sonudur.  ‘Nihai Aşama’dır. Ama maalesef çeşitli sebeplerle “nihai aşama” bir türlü nihayete erememiştir. Ve üyelik sürecinin bir aşaması olarak tasarlanan Gümrük Birliği, 20 yıla merdiven dayamıştır. AB ürün bazında oldukça yüksek standartlara sahip. Pazara giriş bu standartlar sebebiyle kolay olmuyor” dedi.

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Aday Ülkeler Direktörü Alexandra Cas Granje, Gümrük Birliği`ndeki asimetrik düzenlemelerin farkında olduklarını belirterek, hazırlanan bu raporu rafa kaldırmayacaklarını ve genel bakış açısını göz önünde bulunduracaklarını söyledi.

 Yeni üye devletlerin katılmasıyla Türkiye`nin Gümrük Birliği`nde sorun yaşamasına neden olduğunu ifade eden Granje, "Bu gelişmeler durdurulamaz ve devam da edecek" dedi.

Granje, Gümrük Birliği`nin Türkiye`ye bir STA`dan daha faydalı olduğunu anlatarak, "AB`nin üçüncü ülkelerle yapacağı serbest ticaret anlaşmaları Türkiye`ye risk getirecektir, biz bunun farkındayız ve bunun üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye ve AB ile ilgili son gelişmelerin istikrarlı ve daha güçlü bir ortaklığa ihtiyacın olduğunu gösterdiğini aktaran Granje, sorunların nasıl yapılacağına ilişkin iş birliği içinde çalışılması gerektiğini kaydetti.