English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-05-29

TÜMSİAD, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği`nin (UEDT) 10. Yıl Kutlama Programına Katıldı

TÜMSİAD, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği`nin (UEDT) 10. Yıl Kutlama Programına Katıldı (24.05.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert ve TÜMSİAD Avrupa Şube Başkanları ile Yönetim Kurulu Üyeleri Avrupalı Türk Demokratlar Birliği`nin (UEDT) 10. Yılı çerçevesinde yapılan kutlama programına katıldı.

Almanya’nın farklı kentlerinde yaşayan çok sayıda Türk programa katılan Başbakan Erdoğan’ı karşılamak üzere Köln’e gitti. Köln Havalimanı’nın askeri bölümüne gelen Başbakan Erdoğan’ı burada, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür karşıladı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği`nin (UETD) kuruluşunun 10`uncu yıldönümü etkinliğinin yapıldığı Lanxess Arena Spor Salonu`nda katılımcılara hitap eden Erdoğan Soma’da meydana gelen elim facia ile ilgili konuştu.Erdoğan “Bu elim kazadaki ihmalleri mutlaka ortaya çıkaracak, hangi kademede olursa olsun hesabını mutlaka soracağız. Şu anda hem idari hem adli soruşturmalar devam ediyor. Şehitlerimizin ailelerine devlet olarak sahip çıkacak, acılarını hafifletmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Şu an AFAD bu işle ilgili tek merkez olarak görevlendirilmiştir. Bu tür kazaların tekrarlanmaması için alınması gereken tüm tedbirleri alacağız” dedi.

Türkiye’deki Gezi olaylarına, 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarına değinen Başbakan Erdoğan, “Benim milletin size en güzel dersi 30 Mart’ta verdi. Kardeşlerim eğer demokrasiye inanıyorsak, sandıktan çıkan neticeye saygımız varsa o zaman Türk milletinin verdiği karara da saygınız olacak. Benim ülkemin halkının verdiği kararı bir yerlerin onaylamasına ihtiyacımız yok. Biz herhangi bir ülkedeki seçim sebebiyle oralara müdahale noktasına gidiyor muyuz? Yapmanız gereken Türk milletinin tercihine saygı duymaktır. Soma’da 301 şehidimizle alakalı bizim içimiz yanıyor, birileri de kalkıp burada onu suiistimal etmeye çalışıyor, aynı ülkemdeki gibi. Sizin bu oyunlarınız tutmaz” ifadelerine yer verdi.

Entegrasyon ve asimilasyon konusunda görüşlerini dile getiren Erdoğan “10. Kuruluş yıldönümünü idrak ettiğimiz Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bundan sonra da başarılar diliyorum. Hacı Bektaş’ın dediği gibi bir oyacağız, iri olacağız, diri olacağız. Referansımız her zaman hukuk olacak, barış olacak, demokrasi olacak. Uyumu savunduk. Uyumlu bir toplum olmak üzere yürümeyi savunduk. Kendi öz kültüründen, öz dilinden taviz vermeden entegrasyonu teşvik etmeyi savunduk. Entegrasyona devam edeceğiz ama bunu bazı medya organizasyonları farklı yöne çekiyor. İnanıyorum ki entegrasyon noktasında sizler hiçbir zaman zorluk çıkarmadınız. Ama asimilasyon dersek, hayır. Ben yine aynısını söylüyorum. Çünkü biz dinimizden, dilimizden, kültürümüzden taviz veremeyiz” dedi.