English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-09-28

TÜMSİAD, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un STK Temsilcileriyle Bir Araya Geldiği Toplantıya Katıldı

TÜMSİAD, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un STK Temsilcileriyle Bir Araya Geldiği Toplantıya Katıldı (20.09.2014)

 

TÜMSİAD Genel başkanı Dr. Hasan SERT, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un STK Temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıya katıldı. Programda Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, yeni dönemde gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, uluslararası öğrenciler ile soydaş ve akraba topluluklara yönelik faaliyet gösteren İstanbul merkezli sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi´nde bir araya geldi.

İstişare toplantısı öncesinde basına açıklama yapan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş IŞİD tarafından serbest bırakılan 49 Türk rehine ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler hakkında bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuşmasında: "Başta rehinelerimizin aileleri olmak üzere, Türkiye`deki bütün halkımız büyük bir teşekkürü hak ediyor. En çok teşekkürü hak eden de zor şartlar içerisinde orada tutulan kardeşlerimizdir. Onları da tebrik ediyoruz. Sağlıklarının iyi olması, rahat şekilde getirilmiş olmaları her türlü takdirin üstündedir. Ayrıca sürecin başından itibaren, süreci titizlikle yürüten devlet kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Milletimizin gözü aydın, aileleri bir kere daha kutluyorum. Hep birlikte Türkiye bu sıkıntıları yaşamayacak, kararlılığını sürdürecektir” dedi.  Yaklaşık 30 kilometrelik alanda, Akçakale ile Murşitpınar bölgesi arasındaki bölgede 8 ayrı bölgeden 45 bin kardeşimiz Türkiye topraklarına girmiştir. Bu kardeşlerimizin bir kısmının kendi akrabalarının yanında ikametleri, bir kısmının devlet okullarında ikametleri, orada yapılan çadırlarla barınmaları sağlanmıştır. Bugün yapacağımız toplantıdan sonra, Urfa`ya gideceğiz. Bu göçmenlerin durumlarını yerinden göreceğiz. Dünyanın hiçbir ülkesi, bir gece içerisinde 45 bin mülteciyi alıp bunları hiçbir sorun olmaksızın yerleştirip, bunları sağ salim bir ikamete kavuşturamaz. Bu Türkiye`nin güçlü olduğunu gösteriyor. Biz uluslararası platforma gittiğimizde 5-6 bin mülteciyle başa çıkmanın zorluklarını dinliyoruz. Bu bize tarihten gelen sorumluluğun vermiş olduğu bir avantajdır açıklamasında bulundu.