English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-08-21

TÜMSİAD, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini SKYTURK 360 Kanalına Değerlendirdi

TÜMSİAD, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini SKYTURK 360 Kanalına Değerlendirdi (14.08.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini SKYTURK 360 kanalında Uyanış Tuğtaş Bayar’ın sunduğu Ekonomi Gündemi programına değerlendirdi. Katıldığı programda Türkiye gündemini değerlendiren Sert Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye ve dünya ekonomisine etkilerine değindi.

Seçimin Türkiye adına hayırlı sonuçlar getirmesi temennilerinde bulunan Sert, huzurlu ve sorunsuz bir atmosferde gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye siyasetinde istikrarın iş dünyası tarafında oldukça önemsendiğini söyleyen Sert, uyumlu bir siyasi süreçle ekonomik gelişmişliğin muhafaza edilerek geliştirebileceğini söyledi.

Ülkemizde önceki dönemlerde gerçekleşen siyasal süreçlerin belirsizlikleri ile Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin kayıplar yaşadığını, uluslararası alanda itibar kaybına uğradığını ve Türk iş dünyasının bu süreçlerden yara alarak çıktığını söyleyen Sert, son yıllarda ülkemizdeki siyasi istikrarın Türkiye ekonomisine güç kattığını ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile bu gücün daha da desteklendiğini ifade etti.

Herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerektiğini söyleyen Sert “ Siyasetçi siyasetiyle, iş adamı işiyle, bürokrat bürokratlığıyla kısacası herkes işiyle ilgilenirse ülkemizi daha iyi noktalara taşımız oluruz. Yetki karmaşasına mahal vermeden milletimiz için herkes canla başla çalışmalı ve önümüzdeki zamanı ülkemiz için iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Siyasetin siyasetçilere bırakılması ve ekonomik gelişmelere odaklanılması gerektiğini belirten Sert, sanayi ve ticaret alanında Türkiye’de yatırımların hızlandırılmasının ve milli hedeflerimize doğru emin adımlarla ulaşılmasının öneminin altını çizdi.

Önümüzdeki 5 yılı oldukça önemsediklerini söyleyen Sert, bu 5 yılda yapılacak çalışmaların 50 yıla bedel sonuçları olacağını ve bu yüzden çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dünya ülkelerinde yaşanan ekonomik durgunların yanında ülkemizdeki ekonomik büyümenin önemine değinen Sert, Türk özel yatırımcısının dünyanın dört bir yanına ihracat yaptığını ve bu hedefin 2023 yılında 500 milyar dolar olduğunu belirtti. Son zamanlarda kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırımcı üzerine etkilerine de değinen Sert, yurtdışı temasları neticesinde elde ettiği izlenimleri paylaştı.

Türkiye’nin fiziki ve jeopolitik konumunun ve büyüyen ekonomisinin yatırımcıya cazip geldiğini belirten Sert, kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notların kısmen yatırımcıyı yönlendirdiğini fakat yatırımcıların ülkemizdeki ekonomiyi incelediklerini, ekonomi temsilcilerinin fikirlerini aldıklarını ve bu çerçevede yatırıma yöneldiklerini söyleyebiliriz dedi.

Türkiye’nin birçok ülke ile ticari ve siyasi ilişkilerini güçlendirdiğini belirten Sert “Ülkemizin yönetiminde istikrar olursa bizler iş adamları olarak istihdamın sağlanmasına destek olur, işsizliğin azalmasını sağlar ve ihracatın gelişmesine katkı sağlayabiliriz” dedi.

TÜMSİAD olarak Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Sert, 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Gaziantep’te yapılacak olan TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı hakkında bilgi verdi.

İslam dünyasında yaşanan sorunlara da değinen Sert, Batılı devletlerin yaşanan sorunları görmezden geldiğini ve gücü elinde bulunduran ülkelerin mazlum milletlere zulüm ettiğini söyledi.