English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-06

TÜMSİAD, DAKA Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı (GMDP) Bilgilendirme Toplantısına Katıldı

TÜMSİAD, DAKA Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı (GMDP) Bilgilendirme Toplantısına Katıldı (05.02.2014)

 

TÜMSİAD, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı (GMDP) bilgilendirme toplantısına katıldı. Programa Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, DAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bilgili, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Erkesin, Askon Genel Sekreteri Bahadır Tuzcu, Doç. Dr. Abdülkerim Karataş, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, TÜMSİAD Genel Başkan Danışmanı Ali Kurnaz, TÜMSİAD Van Şube Başkanı Göksel Yarız, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Muş İl Genel Meclis Başkanı Muhsin Yiğit, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Şihmus Sinecem, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, MÜSİAD Van Şube Başkan Yardımcısı M. Faruk Demir, Hakkari TUSKON temsilcileri, DAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, DAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, Van, Muş, Bitlis, Hakkari Yatırım Destek Ofis (YDO) Koordinatörleri ve ajans uzmanları sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz çözüm sürecinin bölge insanı ve Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, sürece yönelik çok farklı çevrelerden saldırılar olduğunu söyledi. İran ile yapılan ticaret anlaşmasına ve ticaret hacmine değinen Yılmaz, "Doğu Karadeniz`in ve özellikle Doğu Anadolu`nun gelişmesi, Van`ın geleceği, Erzurum`un, Trabzon`un geleceği aslında büyük oranda İran ile ticaretimize bağlı. İşte biz bunu artırdıkça, geliştirdikçe daha fazla yatırım daha fazla iş imkanları da doğacak" dedi.

Bakan Yılmaz, Türkiye`nin 2023 vizyonundaki hedeflerine sadece Ankara ve İstanbul`un enerjisi ile ulaşamayacağını, bütün yöre ve kesimlerin bu sürece katılmasının gerekliliğini anlattı. Elde edilecek nimetlerden de aynı şekilde bütün kesimlerin yararlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, geçen yıllar boyunca Anadolu`nun potansiyelinin yeterince kullanılmadığını, ancak son on yılda Doğu ve Güneydoğu`da önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti. Bakan Yılmaz, çözüm süreci ve İran ile ticari ilişkilere yönelik de değerlendirmeler yaptı. Çözüm sürecinin aksatılmak istendiğini söyleyen Yılmaz, "Güçlü yönetimi hedefleyenler, güçlü liderliği, istikrarı hedefleyenler, bunu zayıflatmaya çalışanlar aslında çözüm sürecini de bire bir hedefliyorlar. Çözüm sürecini aksatmak istiyorlar. Bunu bir şekilde bozmak istiyorlar. Çok değişik kanallardan değişik çevrelerden bu tür saldırıları görüyoruz. Sabote etme çabalarını görüyoruz. Çözüm sürecini hedefleyenler aslında Türkiye`nin ve bölgenin geleceğini hedefliyorlar. Çoluk çocuğumuzun, gençlerimizin geleceğini hedefliyorlar. Bunlara kesinlikle müsaade etmememiz lazım. Çözüm süreci güçlü hükümetler ve güçlü yönetimlerle yürüyebilecek bir süreçtir" ifadesini kullandı.

DAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, “Sayın bakanımızın liderliğinde gerçekten çok heyecanlıyız. Bölgede sadece sektör odaklı değil, proje odaklı yatırım günleri yaşıyoruz. Bugünde belki son 30-40 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan hazine yardımları ve teşvikleri, teşvik mekanizmalarıyla bir bakıma yerel bir güç olan kalkınma ajanslarının hibe mekanizmasını birleştiren, çok özgün ve çok ilginç bir mali enstrümanla batıdaki işadamlarımızın karşısına geldik. Amacımız bu iki enstrümanı birbirine eklemleyerek, daha fazla verimlilik, daha fazla sürdürebilirlilik, daha fazla etkinlik sağlamaktır. Biz doğuda yaşayan valilere hep şunu soruyorlar. ‘Efendim barış ortamı nasıl gidiyor? Barış sözde değil aslında yatırımlarla, istihdamlarla, verimlilikle ve sürdürülebilirlikle sonuca ulaşacak bir kavram. Dolayısıyla ben özellikle hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın liderliğindeki bu kardeşlik projesini de bugün bu projelerle, yatırımlarla birbirine eklemlenmiş mali enstrümanlarla çok sürdürülebilir olacağını düşünüyorum” dedi.