English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-03-09

TÜMSİAD, Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Paneli’ne Katıldı

TÜMSİAD, Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Paneli’ne Katıldı (07.03.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye ev sahipliğinde gerçekleştirilen Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye paneline katıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılım gösterdiği programda değişen küresel ekonomide Türkiye’nin konumu ele alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye`nin zor ama fırsatlarla dolu bir coğrafyada yer aldığını belirterek, "Ülke olarak bölgemizde barışı, istikrarı, dayanışmayı ve demokrasiyi her zaman ve her zeminde savunuyoruz" dedi.

Türkiye`nin coğrafi ve ekonomik avantajlarına değinen Yazıcı, "Türkiye, dört saatlik uçuş ile 50 ülke ve 1,5 milyar insana, 23 trilyon dolarlık bir pazara kolayca ulaşılabilecek bir imkan sunmaktadır. Türkiye aynı zamanda, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar gibi çalkantılı bir coğrafyanın ve dünyanın en önemli ticaret ve enerji hatlarının kesiştiği bir kavşak noktasında yer almaktadır. Bu anlamda, zor ama fırsatlarla dolu bir coğrafyada bulunuyoruz. Ülke olarak bölgemizde barışı, istikrarı, dayanışmayı ve demokrasiyi her zaman ve her zeminde savunuyoruz. Dünyanın herhangi bir yerindeki gerilim, esen hafif bir rüzgar, dünya genelinde bir fırtınaya dönüşebilmektedir. Yerel refahın, yani ülkelerde sağlanan ekonomik ve siyasi istikrarın varlığı aslında küresel refahın varlığına bağlıdır" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, Türkiye`nin dış dünyadan kalıcı sermaye yatırımlarının önünü açmak için cesur adımlar atacağını belirtti. Türkiye`nin AB ile imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşmasını anımsattı.

Anlaşmanın 3 ila 5 yıl süresinde Türkiye`nin tam üye olacağı ve kısa sürede ticari ilişkileri güçlendirmek için imzalandığını belirten Zeybekci, "Mekanizması son derece sağlıksız bir temel üzerine oturmaktaydı. Karar mekanizmalarında asla Türkiye yer almadı ve alınan kararlara kayıtsız şartsız uydu" dedi.

TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu’nun Türkiye programı kapsamında düzenlenen “Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Paneli”nde yaptığı konuşmada küresel sistemdeki önemli değişimlere karşı hazırlıklı olmak gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Hisarcıklıoğlu küresel anlamda likidite azalmasına, ABD öncülüğünde devam eden yeni bir pazar oluşturulma çabalarına ve küresel enerji haritasındaki değişimlere dikkat çekti.

TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC Başkanı ve McGraw Hill Yönetim Kurulu Başkanı Harold McGraw, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın açılış konuşmalarını yaptığı panelin oturum bölümünde ise Avustralya G20 Sherpası Robert Milliner, ICC Genel Sekreteri Jean Guy Carrier, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı birer sunum yaptı.