English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2013-12-26

TÜMSİAD, Ekonomi Bakanlığı Devir Teslim Törenine Katıldı

TÜMSİAD, Ekonomi Bakanlığı Devir Teslim Törenine Katıldı (26.12.2013)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın görevi devrettiği devir teslim törenine katıldı. Zafer Çağlayan’ın görevi Nihat Zeybekçi’ye devrettiği törene eski AB Bakanı Egemen Bağış, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, STK Başkanları, bakanlık çalışanları ve medya mensupları katıldı.

Devir teslim töreninde konuşan Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı’nın çok farklı bir bakanlık olduğunu dile getirerek çok kıymetli çalışma arkadaşları ile önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

2009 yılında göreve geldiğinde Türkiye ihracatının 102 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, 2012 yılında bu rakamın 152,5 milyar dolara çıktığını belirtti. 4 yılda 50 milyar dolarlık bir gelişme sağladıklarını belirten Çağlayan, 2009 yılında hizmet ihracatının 33,9 milyar dolar olduğunu ve yapılan çalışmalarla bu rakamın 2012 yılında 43,2 milyar dolara ulaştığını ifade etti. 2009 yılında 212 gümrük bölgesine ihracat yaparken şimdi 241 gümrük noktasına ihracat yaptıklarını aktaran Çağlayan Türkiye’nin dünya üzerinde ihracat yapmadığı tek bir ülke kalmadığını söyledi.

Görev yaptığı 6,5 yıl boyunca dünyayı işadamları ve ihracatçılarla karış karış gezdiğini ifade eden Çağlayan, kendisine ve ülkesine bu konuda destek olan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’ne, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ne ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne teşekkürlerini iletti.

Çağlayan konuşmasında “Bilhassa Mehmet Büyükekşi kardeşime ve onun nezdindeki tüm ihracatçı birlik başkanlarına, Nail Olpak kardeşime ve onun nezdindeki tüm MÜSİAD’lara, Hasan Sert kardeşime ve onun nezdindeki tüm TÜMSİAD’lara gönül dolusu şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Çağlayan konuşmasına görevi devralan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye ve eski AB Bakanı Egemen Bağış’a teşekkür ederek son verdi.