English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-12

TÜMSİAD, Erasmus+ Programı ve İş Dünyası İçin Fırsatlar Toplantısı’na Katıldı

TÜMSİAD, Erasmus+ Programı ve İş Dünyası İçin Fırsatlar Toplantısı’na Katıldı (12.02.2014)

 

TÜMSİAD, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı ile Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Conrad Otel`de düzenlenen "Erasmus+ Programı ve İş Dünyası İçin Fırsatlar Toplantısı’na katıldı. Programa AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Bülent Özcan, meslek kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları,  üniversiteler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının önde gelen  diğer temsilcileri katılım gösterdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, “Erasmus+ programının içerisinde sunulan fırsatların odalarımız, meslek örgütlerimiz, birliklerimiz, sendikalarımız, iş ve işveren temsilcilerimiz tarafından iyi değerlendirmesi Türkiye’de mesleki eğitimin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlayacaktır. Gerçekleştirilecek projeler ülkemizde nitelikli işgücü yetiştirilmesi ve istihdam edilebilirliğin güçlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaptığı konuşmada tüm sistemlerin asıl hedefinin insanın mutluluğu olduğunu belirterek, insanların mutluluğunda önemli noktaların çok iyi bir eğitim, o eğitim sonunda iyi bir iş imkanı olduğunu, bunların da iyi bir eş ile taçlanmasıyla o insanın mutluluğuna diyecek bir şeyin olmadığını kaydetti. Türkiye’nin cazibe merkezi olmasının nedenlerini anlatan Bakan Işık, nitelikli insan gücüne vurgu yaparak, “insan gücünün niteliğinin en üst noktaya çıkarılması hepimizin ortak hedefidir” ifadelerine yer verdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “Bu program ile Avrupa seviyesinde ortaklıklar oluşturarak işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirilmesi, bilgi, yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesi ve sonuçta rekabet gücünün artması noktasında, reel sektöre merkezi rol oynama fırsatı sunulduğunu,  dolayısıyla bizlerin bu programdan azami şekilde istifade ederek, aktif bir şekilde burada yer alarak, şirketlerimizin rekabet gücünü artıracağımıza inanıyorum” söyledi.

Katılımın yoğun olduğu program, Ulusal Ajans uzmanlarının bilgilendirme toplantıları ile devam etti.