English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-07-22

TÜMSİAD, Gaziantep Şubenin İftar Programına Katıldı

TÜMSİAD, Gaziantep Şubenin İftar Programına Katıldı (17.07.2014)

 

TÜMSİAD Genel Sekreteri Mehmet Osman Kurtkan Kapıcıoğlu, TÜMSİAD Gaziantep Şubesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı. Safir Otel’de gerçekleşen programa KOSGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan, Start Fuarcılık temsilcileri ve TÜMSİAD üyeleri katılım gösterdi. İftar programında 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan 2. TÜMSİAD Sanayi ve Ticaret Fuarı ve Ortadoğu İş Zirvesi (TÜMEXPO) hakkında bilgi verildi.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından programın açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, fuar hakkında bilgiler verdi. TÜMSİAD olarak ilk kez 12-15 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da fuar düzenlediklerini belirten Çekici, “Bu yıl Anadolu’da fuar düzenlemeyi hedeflemiştik. Bu doğrultuda “TÜMEXPO TÜMSİAD Sanayi ve Ticaret Fuarı’nı 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlemeye karar verdik” dedi.

Gaziantep’in tercih edilmesinde sanayi ve ticari gelişmişliği ve ihracattaki başarısının göz önünde bulundurulduğuna dikkat çeken Çekici, fuarda Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasında ticari köprülerin daha da kuvvetleneceğine ve Ortadoğu’nun Avrupa’ya daha yakınlaşacağına inandığını söyledi. Çekici, “Bölge ülkelerinden yaklaşık 600 alım heyetinin katılımını bekliyoruz. Türkiye’nin 2023 vizyonuna katkı sağlamak istiyoruz. Türkiye ekonomisinin güçlü yönlerini ortaya koymak amacıyla Ortadoğu İş Zirvesi de yapılacak” şeklinde konuştu.

KOSGEB Gaziantep hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan ise konuşmasında KOSGEB destekleri ile ilgili bilgiler verdi. 10 Eylül 2012 tarihinden itibaren bin 553 işletmeye AR-GE İnovasyon, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı ve İşbirliği Güçbirliği Destek Programı kapsamında 10 milyon 219 bin 725 mira geri ödemesiz, 819 bin 301 lira geri ödemeli olmak üzere toplam 11 milyon 39 bin26 lira destek ödemesi yaptıklarını açıkladı.Doğan, 2012-2014 yılları arasında toplam 189 sınıfta 5 bin 56 katılımcıya uygulamalı girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi. Sertifika almaya hak kazanan 255’i bu süreçte işletmesini kurduğunu belirten Doğan, “Girişimcilik destek programı kapsamında 1 milyon 870 bin 925 lira destek almıştır. Yurt içi fuar desteği kapsamındaki desteklerimiz de sürüyor. KOGGEB Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğüne ait Metal Laboratuvarı ile işletmelere hizmet vermekte olup, inceleme sürecinde bin 877 adet firmaya verilmiş olup, toplam 51 bin 361 gelir elde edilmiştir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından TÜMSİAD’a yeni üye olan iş adamlarına TÜMSİAD Genel Sekreteri M. Osman Kurtkan Kapıcıoğlu ve Şube Başkanı Cuma Çekici tarafından rozetleri takıldı.