English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-05

TÜMSİAD, İran Türkiye Uluslararası Yatırım Fırsatları ve Ticari ve Sanayi İşbirliği Tanıtım Konferansı’na Katıldı

TÜMSİAD, İran Türkiye Uluslararası Yatırım Fırsatları ve Ticari ve Sanayi İşbirliği Tanıtım Konferansı’na Katıldı (04.02.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, İran Türkiye Uluslararası Yatırım Fırsatları ve Ticari ve Sanayi İşbirliği Tanıtım Konferansı’na katıldı. İran’daki iş ve yatırım olanaklarının tanıtıldığı Ceylan Intercontinental İstanbul’da gerçekleşen konferansa İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Alireza Bigdeli, Tahran Valisi Bay İsa Farhadi, İran İslam Cumhuriyeti Belediyeler Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Nozarpour, Türk ve İranlı işadamları ile medya mensupları katılım gösterdi. Konferans çerçevesinde yapılan konuşmalarda Türkiye ile İran arasındaki ticaretin artırılması yönünde çalışmaların önemine vurgu yapıldı.

Konferansta bir konuşma yapan TÜMSİAD Genel Bakanı Dr. Hasan Sert, İran ve Türkiye’nin dünyada yıldızı parlayan ülkeler olduğunu ve bu iki ülke arasında yapılan ticari işbirliğinin artırılması gerektiğini belirtti. Sert konuşmasında “Bugüne kadarki çalışmaların Türkiye ve İran ekonomilerine getirdiği nokta ise 2012 rakamları ile Türkiye’den İran’a ihracat 9.9 milyar dolar, ithalat ise 11.9 milyar dolardır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ise 2012 itibari ile 22 milyar dolar civarındadır. Bu rakamlar iki önemli ülke için çok da fazla sayılmaz” dedi. İran ile Türkiye arasında 2015 yılı için koyulan 30 milyar dolarlık bir ticaret hedefi olduğunu belirten Sert, bu rakamları çoğaltmak için her iki ülke yetkililerine ve işadamlarına büyük görevler düştüğünü söyledi.

Sert, İran ile Türkiye’nin köklü medeniyetler olduğunu, bu iki medeniyet arasında geçmişten günümüze ikili diyaloglar halinde kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin süregeldiğini belirterek, Türk ve İranlı işadamları olarak ülkelerimizin ve insanlarımızın kalkınması ve mutluluğu için gece gündüz çalışmaktayız ifadelerine yer verdi.

Türkiye ile İran arasında 10 yıldır müzakereleri süren “tercihli ticaret anlaşması” nın iki ülke ekonomi bakanları tarafından imzalanmasının iki ülke arasındaki ticareti arttırma adına atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.