English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-07-18

TÜMSİAD, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i Ağırladı

TÜMSİAD, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i Ağırladı (10.07.2014)

 

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Batman Şubesi, TPAO Kristal Park Devlet Konukevi’nde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılımıyla sahur programı düzenledi. Programa Batman Valisi Azmi ÇELİK, TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT, TÜMSİAD Batman Şubesi Başkanı Nezir YEŞİLYURT, BATSO Başkanı Abdülkadir DEMİR, İŞKUR Batman İl Müdürü Besim EVİZ, Batman Millî Emlak Müdürü Hakan ÖZSÜER ve işadamları katıldı.

Gerçekleşen sahur yemeği sonrası bir konuşma yapan TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan SERT “Türkiye bu huzur ve istikrarı 100 yıldır bekliyordu. Çok şükür bunu yakalamış gibiyiz. Bizler artık aklı başında insanlarız. Kaprislerimizi geri plana atmalıyız. Fedakârlık göstermeliyiz, bunun sonucunda hepimiz kazanırız. Birbirimizin gözünün içine bakmalıyız, huzur için çalışmamız lazım" dedi.

Güçlü bir Türkiye`ye bütün dünyanın ihtiyacının olduğunu dile getiren Sert, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dünyanın 54 ülkesi ile temaslar kurduk. Oraların bizden beklentileri var. Bundan dolayı bizden ümit bekleyen insanların ümitlerini karşılıksız bırakırsak Allah bize hesap sorar. İçe kapanık bir Batman olunmamalı, dünyaya açılmalıdırlar. Bunun için güçlü olmamız lazım. Dolayısıyla o insanların ümitlerine neşter vuramayız. Dışarıya açılmış, küresel düşünen Batmanlılar olmalısınız. Yakın zamanda Türkiye yeni bir sürece giriyor. Cumhurbaşkanı seçimi ile Türkiye yeni bir yönetime kavuşacak. Hepimizin aklıselim davranması lazım, bunda hepimizin menfaati var.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, TÜMSİAD’ın Batman’da katma değer ve istihdam oluşturduğunu söyleyerek, Batman’da yapılan çalışmaları değerlendirdi. Maliye Bakanı Şimşek, “TÜMSİAD iş dünyasının en dinamik kesimini temsil ediyor. Bu anlamda TÜMSİAD’ı önemsiyoruz. Bizim amacımız bu bölgede Batman’ı önemli bir sanayi üssü yapmak. Bunun için gerekli şartlar var. Eğitim alanında batı ile olan farkı hızla kapatıyoruz. Nereden bakarsanız bakın 80 yılda yapılanı 10 yılda yaptık. Batman’ın gerek Ortadoğu’da gerek bu bölgede önemli bir noktaya ulaşması, beşeri sermayenin kalitesi ile ilgilidir. Bunun için altyapıyı da yaptık, yapıyoruz. Teşvikler noktasında Batman’a 100 liralık yatırım yapana 116 liralık yardım yapıyoruz. OSB’de yer kalmadı yeni yer açtık. Üniversite ile sanayi yan yana olacak. Yeter ki sanayiciler üretim ve yatırım yapmak istesin, biz sizin yanınızdayız, sizi destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Şimşek, Batman gibi illerin Türkiye`nin büyüme motoru olacağı bir döneme girdiklerini, artık bölgenin bu süreçte şaha kalkacağını belirterek, "Önümüzdeki süreçte batı ile arasındaki farkı kapatacak, son dönemdeki gelişmelerle arayı kapatıyor. Bu iyimser yaklaşım değil, sahada gördüğümüz ilgidir. Türkiye`nin en büyük firmalarına burada yer verdik. Yakında Batman konfeksiyonda önemli bir noktada olacak. LC Waikiki, Defacto, Zara gibi markalar üretim merkezlerini buraya kaydırıyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Şimşek sözlerine şöyle devam etti; "Cumhurbaşkanlığı önemli yıllar sembolik bir makamdı ama şimdi halk seçecek. Cumhurbaşkanı ile hükümet arasındaki uyum ülkenin istikrarı açısından çok önemlidir. Hükümetler için yüzde 50 üstü oy gerektirmiyor, ama cumhurbaşkanı halkın yüzde 50`sinden fazla oy alması lazım" ifadelerini kullanan Şimşek, bir nevi vesayet sisteminin ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığında istikrarın devam etmesinin çözüm süreci için önemli olduğunu belirten Şimşek, "Aksi halde tam tersi olur ve Türkiye`de bir uyum, sistemin tıkanması sorunu yaşanabilir. Bu nedenle tercihimizi iyi yapmalıyız. Başbakanımız aynı zamanda cumhurbaşkanı adayımızdır. Hemen hemen her noktada bu kadar güçlü bir kişilik olmazsa, bugün bu kadar güçlü bir Türkiye olmazdı. Türkiye yanı başındaki ülkelerden daha kötü olabilirdi."

Ekonomide önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Şimşek, Avrupa`daki küresel kriz ve dünyada petrol, doğalgaz fiyatlarının hızlı arttığı bir dönemde Türkiye`de kişi başına düşen milli gelirin 3 kat arttığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine rasyonel bir şekilde yaklaşılması gerektiğini, diğer seçimlere göre cumhurbaşkanlığı seçiminin farklı olduğunu dile getiren Şimşek, "Çoğu zaman bölge duyguları ile hareket ediyor. Adayın ilk turda da ikinci turda da şansı yok. O yüzden güçlü ve yapıcı bir şekilde bütün kriz dönemlerini bu noktaya getiren başbakanımıza büyük destek çıkması lazım. Bence bu çok kritik bir karar, basite ve hafife alınacak bir karar değildir" diye konuştu.

Önemli bir dönemeçte olduklarını aktaran Şimşek, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Türkiye`nin yoluna güçlü bir şekilde devam edeceğini, 2015 sonrasında da tekrar güçlü bir hükümetle yeni reformlarla ülkenin batının en gelişmiş ülkeleri ile arayı kapatacağını vurguladı.