English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-12

TÜMSİAD, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu Konuk Etti

TÜMSİAD, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu Konuk Etti (08.02.2014)

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜMSİAD İstanbul Şubesi tarafından Büyükçekmece Eser Premium Otel`de düzenlenen kahvaltılı toplantıya katıldı. Toplantıya TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, TÜMSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜMSİAD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ile TÜMSİAD üyesi işadamları, STK Yöneticileri ve basın mensupları katılım gösterdi.

Programda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık alanında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin bugün sağlıkta ambulans helikopterleri ve uçaklarıyla, sağlıkta dünya ile yarışır konumuyla çok farklı noktalara geldiğini kaydeden Müezzinoğlu, Türkiye`ye okumak için yurtdışından gelenlerin Türkiye`ye farklı gözlerle baktıklarını belirtti. Bakan Müezzinoğlu, "Şehir hastaneleriyle Türkiye`nin 5 yıl sonra bölgede 1-1,5 milyar insana sağlık turizminde hizmet edebilecek vizyonu ve ufku olacak. Türkiye`de 2002`de yurtdışına giden vatandaşları sayısı yüz on bin  civarında. Yurtdışına gidenler normal vatandaşlar mı yoksa imkanı olan vatandaşlar mı? olduğunun takdirini size bırakıyorum. Almanya`ya, ABD`ye veya Hollanda`ya bir sağlık tedavisi için gidildiğinde cebinde  50 bin Dolar veya 100 bin Dolar parası olmayanın gitme şansı var mıydı? Bu şekilde yurt dışına ödenen para yaklaşık 1 buçuk milyar Dolardı. Peki geçtiğimiz yıl geldiğimiz nokta ne? Geçtiğimiz yıl Türkiye`ye tedavi için gelen 480 bin yabancı uyruklu vatandaş 2 buçuk milyar Dolar Türkiye`ye para bıraktı. Bu rakam Türkiye`nin yeterli gördüğü rakam değildir. Türkiye bugün sağlık turizminde alabileceği miktarın 5`de 1`ini alabiliyor. Türkiye`nin bu rakamları çok kısa bir sürede 10 milyar dolarlara taşıyabilecek bilimsel, tıbbi yetişmiş insanı ve alt yapısı var" diye konuştu.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik ve sosyal açıdan istikrarlı bir büyüme ivmesi yakaladığını, bölgesinde lider ve yön verici bir ülke konumuna ulaştığını söyledi. Özellikle sağlık alanında ciddi reformlar yapılarak sağlık sisteminin iyileştirilmesinin olumlu sonuçlarına değinen Sert, ülkemizin sağlık alanında olduğu gibi her alanda kalkınması ve muhasır medeniyetler seviyesine ulaşması için başta ülke yetkililerine ve işadamlarına büyük görevler düştüğünü ifade etti.Birlik ve beraberlik içerisinde,  hizipçilik, bozgunculuk, ayrımcılık yapmadan çok çalışmamız ve ülkemizi hak ettiği noktalara ulaştırmamız gerektiğini belirten Sert, Türkiye’nin herkesin ve her kesimin gayretli çalışmalarına ihtiyacı olduğunu ve birçok ülkenin Türkiye’den ilham aldığını bu nedenle Türk işadamlarının üstlendiği sorumluluğun önemli olduğunu belirtti.

Toplantının sonunda TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Bakan Müezzinoğlu`na bir plaket takdim etti. Bakan Müezzinoğlu günün anısına TÜMSİAD üyeleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.