English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-08

TÜMSİAD, TRT ARAPÇA Kanalına Gündemi Değerlendirdi

TÜMSİAD, TRT ARAPÇA Kanalına Gündemi Değerlendirdi (06.02.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TRT Arapça kanalında Türkiye ve dünya gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Aynun Al-İktisad programına katılan Dr. Hasan Sert, son günlerde Türkiye ekonomisinde yaşanan kur dalgalanmaları ve güncel olaylar hakkında değerlendirmeler yaptı.

Son günlerde yaşanan Dolar ve Euro’daki değişimin Türkiye ekonomisine etkilerine değinen Sert, Türk ekonomisinin sağlam ve dayanıklı bir yapıda olduğunu, yaşanan değişimlerin kısa vadede etki edebilen fakat uzun vadede ekonomik göstergelere yansımayacak değişiklikler olduğunu söyledi.

Dövizde yaşanan dalgalanmanın ithalat ve ihracata da etki ettiğini belirten Sert, 2023 ihracat hedeflerine ulaşılması noktasında daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini, bu konuda işadamlarına ve siyasilere önemli görevler düştüğünü belirtti.

TÜMSİAD’ın yapmış olduğu çalışmalara da değinen Sert, TÜMSİAD’ın Türkiye’de 56 şube, yurtdışında 8 Merkez ve 47 temsilcilik ile dünya ticaretine katkı sağlanması hususunda çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye’nin dünya ekonomileri arasında ilk 10 ekonomiden biri olması yolunda üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını belirten Sert,  yurtiçinde ve yurtdışında faaliyetler ve organizasyonlar düzenleyerek Türk ekonomisini layık olduğu noktaya ulaştırma çabalarını sürdürdüklerini belirtti.