English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-01-31

TÜMSİAD, Türk-Fransız İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türk-Fransız İş Forumu’na Katıldı (28.01.2014)

 

TÜMSİAD, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk-Fransız İş Forumu’na katıldı. İş forumuna Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Fransa Cumhurbaşkanı François HOLLANDE, TOBB-DEİK Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole BRİCQ, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud MONTEBOURG, Fransa Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Philippe MARTİN, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI, Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Stephane Le Foll ve iş adamları katılım gösterdi.

Forumda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugünkü Türkiye`de çeşitli siyasi tartışmalar var, çeşitli sıcak konular var. Bazen çok sert münakaşalar var. Bunların hiçbiri, Türkiye`de siyasi istikrarı sarsacak seviyede değil. Türkiye`deki siyasi istikrar sağlamdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Four Seasons Bosphorus Otel`de "Birlikte Geleceğin İnşası" başlığıyla düzenlenen Türk-Fransız İş Forumu`nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Fransa arasındaki ticaret hacmi için koydukları hedefe, engeller aşıldığında kolayca ulaşmalarının mümkün olacağını söyledi.

Hiçbir zaman, "hayalci ve inanmadığı" şeyleri söyleyen biri olmadığını ifade eden Gül, "Bizim Rusya ile 40 milyar dolar ticaretimiz var. Müttefikimizle niye bu kadar büyük olmasın ki? O açıdan, bu söylediklerim gerçekçidir" diye konuştu.  Fransa`nın, Türkiye`nin AB ile müzakere sürecinde bloke ettiği 5 fasıldan birinden blokajı kaldırmasına değinen Gül, "Herkesin kafasında şu vardı ama bu bir gerçekti (siz bu gerçeği değiştirdiniz Cumhurbaşkanı olduktan sonra), Fransa`nın birçok fasılda siyasi blokajı vardır, şu 5 fasılda. Bunlardan birini (22. fasılda) kaldırdınız ama diğer fasılları da kaldırdığınızı söyleyin, doğrusu... Gerçekleşir gerçekleşmez. Bu ayrı bir hikaye. Çünkü siz değil, biz üstümüze düşeni yaparsak gerçekleşecek. Biz üstümüze düşeni yapmazsak, zaten o fasıllar hiçbir zaman kapanmayacaktır. Onun için, bizi de test etmek için güzel bir fırsattır bu. Bunlar olduğu süre içinde ilişkilerimiz tarihin hak ettiği seviyeye ulaşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Müzakereler, demokratikleşme, hukuk devleti, özgürlük, kalkınma, modernizasyon gibi alanlarda, bunları geliştirmek için ek enstrüman olabilir. Onun için Fransa yeni fasılları açmak istiyor. Özellikle erkler ayrılığı, yargı bağımsızlığı gibi konularda fasıllar açmak istiyor. Sonuçta ne olacağını kestirmeden..." dedi.

Türkiye`ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında Galatasaray Üniversitesine gelen Hollande, Rektör Prof. Dr. Ethem Tolga`yı makamında ziyaret ederek, anı defterini imzaladı. Eski İstanbul fotoğraflarının olduğu bir albümü inceleyen Hollande`a, ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da eşlik etti.

François Hollande, uzun zaman sonra Türkiye`ye gelmesinin önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi; "Bu kadar samimi konuşmamıştık bunca yıldır birbirimizle. Bazen anlaşmazlıklar oldu, özellikle tarihle ilgili. Kendi tarihine bakmak her zaman zorunlu bir süreç. Bu sene 2014, katliamlar ve trajediler eksik olmayan 1. Dünya savaşını anacağız. Bu, hepimizi bu döneme tekrar bakmaya zorlayacak. 1915 olayları dahil. Fransa`nın duruşunu zaten biliyorsunuz. Fransa`da söylediğimden farklı bir şey söylemeyeceğim. Ama aynı zamanda her şey ile yüzleşmek gerekiyor diye düşünüyorum çünkü bu çabayı gösteren halk kendini büyütüyor, kendi gözünde ve diğerlerinin gözünde." Konuşmasında Hollande, Marmaray`a değindi. Türkiye`nin doğu-batı arasında bir kavşak noktası olduğunu ve geleceğe güven veren bir ülke olduğunu vurgulayan Hollande, "Avrupa`yı Asya`ya bağlayan Marmaray tüneli ile bunu gerçekleştirdiniz ve batıyla doğunun sembolik buluşmasından korkmamak gerekiyor" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın da katıldığı Türk-Fransız İş Forumu’nda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa ile ticareti hedef olarak konulan 20 milyar Euro’nun da üzerine çıkarabileceklerini söylerken, özellikle vize ve taşıma kotası konusundaki engellerin kaldırılmasını istedi.

TOBB ve DEİK Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada Türkiye Fransa ilişkilerinin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Osmanlı döneminde Fransa, en önemli ticari ve stratejik partnerimiz konumundaydı. Ülkemizin kuruluş yıllarında da Fransız aydınlanması Türk modernleşmesinin esin kaynağı oldu” dedi.

Son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminin önemli oranda gelişmesinin de işbirliğinin bir göstergesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her ne kadar küresel kriz ile darbe alsa da bugün itibariyle 14,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olunduğunu bildirdi. Karşılıklı yatırımların son derece önemli olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki Fransız yatırımlarının 7 milyar dolar seviyesinde olduğunu, bununla beraber, Türk şirketlerinin Fransa`daki yatırımlarının da 1,5 milyar dolarlara çıktığını söyledi.

“Dün Sayın Cumhurbaşkanlarımız bizlerin önüne yeni bir hedef koydu. Ticaret hedefimiz 20 milyar Euro’dur dediler. Yani ticaret hacmimizi yaklaşık 2 katına çıkaralım dediler” diye konuşan Hisarcıklıoğlu, kendilerinin de İş Konseyi Başkanı Sani Şener, MEDEF’ten karşı kanat başkanı Jean Lemierre ve Fransa Odalar Birliği Başkanı André Marcon ile bu hedef için çalışmalarımıza başladıklarını duyurdu. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Fransız iş dünyası ile Eurochambers yönetiminde de zaten çok yakın çalışıyoruz. Dostum Andre Marcon’a Türk iş dünyasına gösterdiği yakınlıktan ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Fransa’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyindeki son resmi ziyaret, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Mitterand tarafından gerçekleştirilmişti. Neredeyse çeyrek asır sonra gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, eminim iş dünyasının birçok sorununun ivedilikle çözülmesini sağlayacaktır” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Fransa’nın 1789’la beraber tüm dünyaya yaydığı, “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganının hem Fransa bayrağının renklerini hem de devletin temellerini işaret etiğini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, “Biz bu değerleri benimseyen Fransa’nın, AB’ye üyelik sürecinde ülkemize, tarihçilere bırakılması gereken tarihi konuların tutsaklığından kurtulurcasına özgür, gelmiş ve gelecek tüm aday ülkelere davranıldığı gibi eşit,  geçmişten gelen kadim dostluğumuza binaen kardeşçesine yaklaşacağına tüm kalbimizle inanıyoruz” diye konuştu.