English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2013-12-12

TÜMSİAD, Türk-İran İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türk-İran İş Forumu’na Katıldı (11.12.2013)

 

TÜMSİAD, DEİK İran İş Konseyi tarafından organize edilen Türk-İran İş Forumu’na katıldı. İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel’de gerçekleşen programa, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, İran İslam Cumhuriyeti Ticaret Bakanı 1. Vekili Mohammed Dust Husseini, Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, İran-Türk İş Konseyi Başkanı Reza Kami, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bigdeli, Doğu Azerbaycan Valisi Esmail Jabarzadeh ve işadamları katılım gösterdi.

Türk-İran İş Konseyi çalışmalarını değerlendiren Dr. Hasan Sert, “TÜMSİAD olarak ülkemizin komşu ülkelerle var olan ticari işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmaları desteklemekteyiz. İran ile geçmişten bu yana siyasi, kültürel ve ticari yakınlığımız söz konusudur. Bu yakınlık ticari ilişkilerimiz konusunda önemli aşamalar kaydedilmesine zemin hazırlamıştır. İran ile önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan çalışmalarla iki ülke arasındaki ticaret hacminin artacağı ve bunun iki ülkeye de olumlu katkı olarak geri döneceğini düşünüyorum” dedi.

Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, "İran`ın Batıya, Türkiye`nin ise Doğuya açılması için bu iki ülkenin birlik içerisinde çalışmaya ihtiyacı var. Bu coğrafyanın en güçlü iki ülkesi olarak kalıcı barışı, dostluğu ve iş birliğini her zaman savunmak zorundayız" dedi.

Ulusoy, Türkiye ve İran`ın iki komşu, dost ülke olduğunu belirterek, kendisinin 60 yılı aşkın süredir İran ile ticaret yapan bir iş adamı olduğunu ve bu süre içerisinde iki ülke iş adamlarının birbirine çok yakın değerlere sahip olduğunu her zaman ön planda tuttuklarını ifade etti.

İran-Türk İş Konseyi Başkanı Reza Kami ise İran`daki yeni hükümetin Cenevre`de tarihi bir başarıya ulaşarak yeni bir döneme girdiğini kaydetti.

İki ülke yetkilileri açısından ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için yakalanan sürece dikkati çeken Kami, 2015 yılına kadar İran ve Türkiye`nin yıllık 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak için son derece kararlı olduğunu dile getirdi. Kami, "Sayın Dışİşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu`ndan (Türkiye-İran ticaret hacmi) 100 milyar dolara ulaşma hedefini duymuş bulunmaktayız. Bu bizi çok memnun etti" diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar doların üzerine ulaşmasının da önemli bir başarı olduğuna işaret eden Kami, ilişkilerin geliştirilmesi için tanıtım ve organizasyonların önemini vurguladı.İran`ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin kısa vadede 35 milyar dolara ulaşmasının mümkün olduğunu bildirdi.

Dış Ekonomik İlişkileri Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-İran İş Forumu`nda konuşan Bigdeli, altın ticareti alanında iki ülke arasında yeni bir tecrübe edinildiğine dikkati çekti.Yaptırımların yoğun olduğu 3 yıl boyunca Türkiye ile çok yol kat edildiğini anlatan Bigdeli, "Türkiye uluslararası platformlarda diğer ülkelere kıyasla İran`ı her zaman destekledi. Tüm yaşananlar Türkiye`nin dostluk dosyasına eklendi" dedi.

Doğu Azerbaycan Valisi Esmail Jabarzadeh, Doğu Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmine ilişkin, "Geçen yıl itibarıyla eyaletimizle Türkiye arasındaki ticaret hacmi 854 milyon dolara ulaştı. Hepimiz bunu 2 milyar dolara taşımak için daha fazla çaba göstermeliyiz" ifadelerini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti Ticaret Bakanı 1. Vekili Mohammed Dust Husseini ise İran`ın yeni hükümetinin dünya ile ekonomik ilişkileri geliştirmeye kararlı olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin bu konuda özel bir rolü olacağını kaydetti. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim ŞENEL, Türkiye ile İran`ın sınıra sıfır noktasında bir ortak sanayi bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalara başlanıldığını söyledi.

Şenel, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-İran İş Forumu`nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmini 2015 yılında 30 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.