English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-03-12

TÜMSİAD, Türk Nijer Çalışma Yemeği’ne Katıldı

TÜMSİAD, Türk Nijer Çalışma Yemeği’ne Katıldı (12.03.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TOBB Başkan Yardımcısı  ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete ve DEİK / Türk Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Türk Nijer Çalışma Yemeği’ne katıldı. Programa Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou ve Nijer Ticaret ve Özel Sektör Teşviki Bakanı Alma Oumarou katılım gösterdi.

Toplantıda açılış konuşması yapan, Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın  Afrika Kıtası ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin son yıllarda Türkiye`nin uluslararası stratejisinde önemli bir yer tuttuğunu aktararak, "Bu stratejiye paralel olarak DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Afrika İş Konseyleri de Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeyi ve Türk şirketlerinin Afrika pazarından aldıkları payı artırmayı, yatırım yapmayı sağlamayı hedeflemektedir" diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyesi Halim Mete, "Afrika`nın küresel sisteme entegrasyonu, dünya ekonomik düzeni içinde hak ettiği yere gelmesi, insan kaynaklarını ve doğal zenginliklerini en verimli şekilde kullanarak, ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmesi Türk özel sektörünün ortak arzusudur" dedi.

 Mete, TOBB ile DEİK tarafından Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou onuruna düzenlenen Türkiye-Nijer çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Nijer arasında cumhurbaşkanı seviyesindeki ziyaret ile halklar arasında 15. yüzyıla kadar giden dostluk ve kardeşlik bağlarının, 1966 yılında başlayan diplomatik ilişkilerinin yeni bir boyuta taşındığını belirterek, Nijer ile ilişkilerin ve Afrika kıtasıyla stratejik ortaklığın güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

 TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu üyesi Mete:  "Afrika`nın küresel sisteme entegrasyonu, dünya ekonomik düzeni içinde hak ettiği yere gelmesi, insan kaynaklarını ve doğal zenginliklerini en verimli şekilde kullanarak, ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmesi Türk özel sektörünün ortak arzusudur" - "Afrika ile ilgilenen diğer aktörler gibi kıtayı bir mücadele alanı olarak değil, ortak geleceğimiz olarak görüyoruz. Zira insanlığın Afrika kıtasına borcu olduğuna inanıyoruz" dedi.

 Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından kendi onuruna düzenlenen Türkiye-Nijer çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, İstanbul`un Türkiye`nin ekonomik başarısının vitrini olduğunu, Türkiye`nin dünyada ekonomik gelişim açısından örnek bir ülke olarak görüldüğünü kaydetti. Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou, Türk yatırımcılarla iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, "Bu iş birliğini yapmadaki mantığımız `Kazan Kazan`. Bununla beraber Türkiye ile Nijer arasındaki özel yatırımlarda önemli ve faydalı artışlar olacaktır" dedi.

 Nijer daha dün istikrarsızlıkla anılan bir ülke iken bugün demokrasinin önemli bir modeli haline geldiğini aktaran Mahamadou, ülkede son derece bağımsız bir adalet sistemi olduğunu bildirdi. Nijer`in yeraltı kaynaklarının son derece zengin olduğunu vurgulayan Mahamadou, ülkenin tarım ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.