English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-06-26

TÜMSİAD, Türk-Türkmen İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türk-Türkmen İş Forumu’na Katıldı (03.06.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TOBB İkiz Kuleler`de gerçekleşen Türk-Türkmen İş Forumu`na katıldı. Foruma Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov, STK temsilcileri ve çok sayıda işadamı katılım gösterdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Türkmenistan arasında ticaretin kolaylaştırılmasına ilişkin anlaşma imzalanacağını belirterek, "Bu yılın sonuna kadar Türkiye ile Türkmenistan tam anlamıyla bir ortaklık, ekonomik ortaklık, serbest ticaret anlaşması, tercihli ticaret anlaşması… Adına ne derseniz deyin o anlaşma görüşülecek, bitirilecek, imzalanacak ve 2015 yılında uygulamaya konulacak" dedi.

Türkiye ile Türkmenistan arasında ticaretin serbestleştirilmesine ilişkin bir anlaşmanın imzalanacağını da açıklayan Zeybekci, "İnşallah, Başbakanımızdan aldığımız talimatla, bu yılın sonuna kadar Türkiye ile Türkmenistan tam anlamıyla bir ortaklık, ekonomik ortaklık, serbest ticaret anlaşması, tercihli ticaret anlaşması… Adına ne derseniz deyin o anlaşmayı görüşecek, bitirecek, imzalayacak ve 2015 yılında uygulamaya konulacak. Böylelikle yeni ufuklar açılmış olacak" dedi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov da Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticaret hacminin yıllık 5 milyar dolara ulaştığını belirterek, 2013 yılının ilk 4 ayındaki ticaret hacmi ile kıyaslandığında, bu yılın ilk 4 ayında ticaret hacminin yüzde 165 arttığını anlattı.

Taganov, enerji, kimya, petrokimya, otomotiv, inşaat, tekstil ve turizm endüstrileri gibi karşılıklı işbirliğinin geliştirilebileceği bir çok alan bulunduğunu ifade etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu ise Türkmenistan`a bir yatırım üssü veya önemli bir ticaret partneri olarak değil "Tek millet, iki devlet" anlayışı ile baktıklarını söyledi.

Türkmenistan`da son yıllarda tekstilde, kimyada, enerjide ve müteahhitlik alanında "müthiş birikim" oluştuğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Son beş yılda sanayi üretim kapasitesi iki kattan fazla arttı. Tarım ürünlerinin sanayi ürününe dönüştürülerek, katma değer kazanması noktasında büyük yol alınıyor" dedi.Türkmenistan`nın sürekli kalkınan ve seçtiği yolda güvenle ilerleyen ülke olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, üretim yapan inşa eden, gelişen Türkmen halkını parlak bir geleceğin beklediğini ifade etti.

Güneşin artık yeniden doğudan yükseldiğini ve bugün yaşanan küresel sorunların büyük resmin değişmesinin sancıları olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Güneş yeniden doğudan yükselirken, bizim coğrafyamız da büyük fırsatları barındırmaktadır. Batı ile doğu arasında hızla artan ticaret tarihi İpek Yolu`nun yeniden canlandırılmasını zorunlu hale getirmektedir. Tarihi İpek Yolu`nu Türkmenistan ve Türkiye üzerinden geçirecek ulaşım koridorlarını oluşturduğumuzda tüm bölgenin kaderi değişecektir” dedi.