English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-02-15

TÜMSİAD, Türkiye Gambiya İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türkiye Gambiya İş Forumu’na Katıldı (12.02.2014)

 

Türkiye-Gambiya İş Forumu, TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ve Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstahdam Bakanı Abdou Kolley ile iki ülke iş adamlarının katılımıyla İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Programa TÜMSİAD’ı temsilen Genç TÜMSİAD Genel Başkanı Mustafa İçöz katılım gösterdi.

Açılış konuşmasında Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü olarak Gambiya ile tüm seviyelerde etkin işbirliği kurmak istediklerini ifade etti. Gambiya’nın dışarıdan temin ettiği günlük tüketim ve sanayileşmesi için gereken tüm sanayi ürünlerini Türkiye’den sağlayabileceğini bildiren Hisarcıklıoğlu; “Gambiya ayrıca bizler için limanı ve havaalanıyla Batı Afrika’da bir re-eksport merkezi olma potansiyeline sahiptir. Ancak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde ciddi lojistik ve ulaşım engelleriyle karşı karşıyayız. Bu engellerin başında, enerji sorunu, depolama zorlukları, liman hizmetlerindeki bir kısım yetersizlikler gelmekte. Bu sorunların aşılması için, Banjul Uluslararası Havaalanı’nın modernizasyonu ve yeni bir havaalanı inşası, Banjul Uluslararası Deniz Limanı’nın modernizasyonu, Banjul çevresinde otoyol inşası, Gambiya kıyı şeridi ile iç bölgeleri birbirine bağlayacak bir demiryolu inşası gibi ulaşım altyapısı projeleri ile termik santral inşası, güneş panellerinin yaygınlaştırılması  gibi enerji sektöründeki projeleri birlikte hayata geçirebiliriz” dedi.

İş forumunda konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye`nin Çin ve Hindistan`la birlikte Afrika`nın 3 stratejik ortağından biri olduğunu söyleyerek, "Bunun sebebi öncelikle hükümetimizin Afrika açılımının son derece verimli geçmesi ve Afrika ülkeleriyle oluşturduğumuz bağlardır" dedi.

Türkiye`nin Afrika ülkelerindeki diplomatik temsilcilik sayısını 35`e çıkardığını ve THY`nin Afrika`nın birçok şehrine uçmaya başladığını hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, "Tüm Afrika ülkelerinde işadamlarımız var. Atmamız gereken adımlar var. 35 milyon dolarlık ticaret hacmi ki bu Türkiye`nin lehinedir. Bu potansiyelimizin altındadır. Bunu nasıl geliştirebiliriz. İki taraf arasında nasıl denge kurabiliriz, bunun çalışmalarını yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanı Abdou Kolley, Türk-Gambiya İş Forumu`nda yaptığı konuşmada, Gambiya olarak Türkiye`yi dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini söyledi.

Gambiya`nın zengin doğal kaynakları olduğunu anımsatarak, iki ülke arasında 34 milyon doların üzerinde ticaret hacmi olduğu bilgisini veren Kolley, yatırımların korunması ve çifte vergilendirme anlaşmalarının imzalanması sayesinde her iki ülkenin fırsatlardan yararlanabileceğini kaydetti.

İş birliği forumlarını son derece önemsediklerini dile getiren Kolley, Gambiya`da yatırım için çok önemli olan makroekonomik istikrarın olduğunu dile getirdi.Gambiya hükümetinin iş ve yatırım olanaklarının kolaylaştırılmasını sağladığını vurgulayan Kolley, Türkiye ile olan ticari ilişkilerinin artacağına inandıklarını ifade etti.

Gambiya`nın stratejik bir konuma sahip olduğunu anımsatan Kolley, ülkenin Amerika`ya ve Avrupa`ya yakın olduğunun altını çizdi.       Kolley, Gambiya`nın Afrika`nın kapısı olarak önemli bir ülke olduğunu belirterek; "Gambiya`nın zengin doğal kaynakları var. Yağ ve maden konusunda da zengin bir ülke. Vergi açısından da çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Türkiye`ye de bu konuda destekler vermeye hazırız. İş dünyasına bir çağrıda bulunmak istiyorum; bu büyük fırsatlardan yararlanın. Buraya yatırım yaparak Ab ve Amerika`ya erişim konusunda da önemli fırsatlara sahip olabilirsiniz” dedi.

Türk-Gambiya İş Konseyi Başkanı Emir Kanpulat da son dönemde iki ülke arasındaki resmi ziyaretler sayesinde karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılmasının iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri de ilerlettiğini söyledi.Konsey olarak Gambiya`daki yatırım projelerine Türk Eximbank`ın kredi desteğinin sağlanması hususunda girişimlerini sürdürdüklerini belirten Kanpulat, "THY`nin Banjul`a doğrudan uçuşlarının başlatılması da öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır" dedi.

Kanpulat, konsey olarak kısa vadede iki ülke arasındaki mevcut 35 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacminin 100 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Konuşmalarından ardından Erenport ile Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanlığı arasında Gambiya`da 30 megavatlık güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin Mou Anlaşması imzalandı.