English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2013-12-02

TÜMSİAD, Türkiye İnovasyon Haftası Açılışına Katıldı

TÜMSİAD, Türkiye İnovasyon Haftası Açılışına Katıldı (30.11.2013)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert ve TÜMSİAD İstanbul Şubesi Başkanı Eyüp Topal, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası programına katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı programa Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, çok sayıda STK temsilcisi, işadamları ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan girişimcilerin inovasyon çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Erdoğan “Selçuklu ve Osmanlı devletleri döneminde de Konya`dan Bursa`ya, Sivas`tan Edirne`ye ve elbette İstanbul bilimin kültürün, ticaretin dünyadaki önemli merkezleri olmuştur. Taklit eden takip eden asla öne geçemez. Üretmeyip, üretilenle yetinen, başkasının avucuna bakan asla liderlik konumuna yükselemez” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de bilime yatırım yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan 7 büyük şehrimizde bilim merkezlerini faaliyete geçirdiklerini ifade ederek önümüzdeki 5 yıl içinde bilim merkezlerini 81 ile yaymak için çalıştıklarını söyledi.

Programa katılan TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, “Dünya üzerinde yapılan ticari faaliyetlerin gelişmesini ve global bir hal almasını sağlayan en önemli unsur teknolojik gelişmelerdir. Teknolojiyi elinde bulunduran, üreten ve satan ülkelere baktığımızda bilimin ve inovatif ürünlerin bu ülkelere oldukça katma değer sağladığı açıkça görülmektedir. Bilimsel çalışmaları destekleyen ülkeler ekonomik olarak belli seviyelere ulaşabilirler. Bilimin getirdiği yenilikler ülkeleri ve milletleri daha üst seviyelere taşır. Bizler de Türkiye olarak ülkemizi daha üst seviyeler çıkarmak ve teknolojik anlamda taklit eden değil üreten bir Türkiye olmak için var gücümüzle çalışmalıyız” dedi.

Açılış sonrası standları gezen TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, yapılan inovatif çalışmaları yerinde inceledi.