English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-05-24

TÜMSİAD, Türkiye-İran İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türkiye-İran İş Forumu’na Katıldı (10.06.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleşen Türkiye-İran İş Forumu’na katıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bakanlar ve iki ülke işadamlarının katılımıyla gerçekleşen iş forumunda iki ülke arasındaki ticari çalışmalar değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için Türkiye`de bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile TOBB`de düzenlenen "Türk-İran İş Forumu"nun açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkler ile İranlılar çok konuşuyorlar, anlaşıyorlar, çok güzel hedefler koyuyorlar ama bunu uygulamaya geçiremiyorlar" şeklindeki izlenimi mutlaka yıkmak gerektiğini belirterek, "Bu intibayı, anlayışı yıktıktan sonra meşru bir şekilde herkesin kazancını da saygıyla karşılamamız lazım. Bu, karşılıklı `kazan-kazan` ilkesi çerçevesi içinde olacaktır muhakkak" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, 20 yıl sonra geldiği Türkiye`de gördüğü olumlu gelişme ve yeniliklerden İranlı olarak onur duyduğunu belirterek, "Güvenli, istikrarlı ve gelişmiş bir Türkiye, biz İranlılar için de gerçekten onur kaynağıdır" dedi.

 Türkiye`ye yaptığı ziyaretin ikinci gününde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu`nda düzenlenen Türkiye-İran İş Forumu`na katılan Ruhani, bu toplantının ülkeler arasındaki ticaret hacminin yükseltilmesinde bir dönüm noktası olması temennisinde bulundu.

İranlı ve Türk işadamlarının iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin belkemiği olduğunu belirten Ruhani, kendilerinin de arzu edilen sonuçlara ulaşmak için çaba sarf ettiğini, iki ülkenin potansiyelinden yararlanmak için etkili adımlar attığını ifade etti. Ruhani, tarih boyunca dostluk, kardeşlik ilişkisi yaşayan Türkiye ve İran`da benzer şekilde yöneticilerin seçimle işbaşına geldiğini ve iki ülkenin birçok ortak noktası bulunduğunu dile getirerek, "İki ülke ve liderleri olarak ilişkileri geliştirmek için çaba göstermekte kararlıyız" diye konuştu.

Türkiye-İran İş Forumu’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, halkların refahı için ticaretin artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Ortalamada 15 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Ama bu bizim için yeterli değil, bizim hedefimiz daha büyük. Dün gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinde siz sayın cumhurbaşkanlarımızın belirttiği gibi, hedefimiz ticaret hacmimizin 30 milyar dolara ulaşmasıdır” ifadesini kullandı.

İran Ticaret Sanayi ve Madenler Odası Başkanı Gholam Hussein Shafei ise konuşmasında, Türkiye’yi sadece ticari partner olarak görmediklerini belirterek iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağlara işaret etti. İki ülke arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının yeni işbirliklerinin de önünü açtığını ifade eden Shafei, “Komşu Müslüman ülkelerle ticaretimizi artırmaya büyük önem veriyoruz. Türkiye’de hem komşumuz hem de Müslüman bir ülke. Onun için bizim için önceliklidir” diye konuştu.

İş forumu iki ülke işadamları arasında yapılan ikili görüşmelerle devam etti.