English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2013-12-23

TÜMSİAD, Türkiye-Macaristan İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türkiye-Macaristan İş Forumu’na Katıldı (18.12.2013)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Marriot Otel’de gerçekleşen Türkiye-Macaristan İş Forumu’na katıldı. Toplantıya Macaristan Başbakanı Victor Orban, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lazslo Parragh ve işadamları katıldı.

MÜSİAD tarafından organize edilen forumun açılış konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, 2 ülkenin otomotivden ticarete birçok konuda işbirliği yapabileceğini söyledi.

Forumda bir konuşma yapan Bakan Yıldız, “Bizim bugün tarihin en eski dönemlerinden itibaren önemli bir etkileşim içerisinde olan iki tane milletin hem ekonomik olarak hem de teknik olarak değerlerini ortaya koyabileceklerine inanıyorum. Tabi ki dünya değişiyor, Avrupa’da çok ciddi bir değişim var. Tabi bu değişim karşısında büyüyen ülkelerin yönettikleri ülkelerle çok daha dikkatli olması gereken konular var. Kendimizin yaşadığı refah seviyesine aslında şuanda bulunduğumuz dünyadan daha kötü bir dünya bırakmakla karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

Türkiye Macaristan İş Forumu`na katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme sürecine destek verdiklerini belirterek, "Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye ekonomisi bunu hak etmiştir." dedi. Türkiye ile Macaristan arasında ekonomik ilişkilerin geliştirmek istediklerini dile getiren Macaristan Başbakanı, "Şu an 2 milyar olan ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için hukuki alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Yapılan çalışmaları değerlendiren TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, bu tür iş forumlarının ülkelerarası ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağladığını ifade etti. Sert, Türkiye’nin dünya ticaretinde söz sahibi olması amacıyla yapılan bu tür çalışmaların oldukça verimli geçtiğini ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda bu çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesini gerektiğini söyledi.