English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-01-18

TÜMSİAD, Türkiye-Slovenya İş Forumu’na Katıldı

TÜMSİAD, Türkiye-Slovenya İş Forumu’na Katıldı (16.01.2014)

 

TÜMSİAD, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un Türkiye’ye resmi ziyareti vesilesiyle, DEİK ve Slovenya Yatırım Ajansı (SPIRIT) işbirliğiyle İstanbul’da Ceylan Intercontinental Hotel’de gerçekleşen Slovenya Yatırım Semineri’ne katıldı. TÜMSİAD’ın yoğun katılım gerçekleştirdiği foruma T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Slovenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Slovenya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Victor Erjavec, Slovenya Cumhuriyeti Finans Bakanı Yardımcısı Mitja Mavko, STK Başkanları ve işadamları katılım gösterdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, son yıllarda Türkiye`nin sadece yatırım çeken bir ülke olmadığını, doğrudan yatırım için de sermaye ihraç eden ülke konumuna geldiğini belirterek, "Bütün bunlar ülkemizdeki güven ortamı ve ekonomik istikrarın bir sonucudur" dedi.

Yazıcı, Slovenya Yatırım Semineri`nde yaptığı konuşmada, Slovenya ile Avrupa`nın ve bölgenin istikrar ve refahı için iş birliği yaptıklarını ifade ederek, "Küresel barışın tesisinde beraber çalıştığımız önemli bir dostumuz, müttefikimiz ve ortağımızdır" diye konuştu.

Türkiye-Slovenya İş Forumu çerçevesinde düzenlenen Slovenya Yatırım Semineri’nde konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sloven dostlarımızla güçlerimizi birleştirmek, daha kapsamlı bir ekonomik ilişki geliştirmek istiyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, başta turizm olmak üzere birçok alanda işbirliği yapılabileceğine dikkat çekerken, geçiş belgelerinde yaşanan sorunların çözümü için de destek istedi. Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ise konuşmasında, Türk iş dünyasına Slovenya`da yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye ve Slovenya`nın birbirleri için önemli iki ülke olduğunu dile getiren Pahor, iki ülkenin de içtenlikle ortak bir Avrupa geleceğine inandığını kaydetti. Slovenya olarak Türkiye`yi çok önemli gördüklerini aktaran Pahor, "Her şeyden önce biz Türkiye`ye gelenekleri ve çabalarından dolayı çok saygı duyuyoruz. Ülkeniz 10 en önemli gelişmiş ekonomi arasında olmayı amaçlıyor. Bu konuda çok başarılısınız. Avrupa`daki ekonomik kriz sırasında ekonominiz yüzde 4`lük bir büyüme elde etti. İşsizlik oranı arzulanandan yüksek olsa da gençler açısıdan mükemmel işler gerçekleştirdiniz" diye konuştu.

Müslüman bir ülke ile stratejik ilişkiler geliştirme noktasında Türkiye`nin her zaman Slovenya`nın masasında olduğunu ifade eden Pahor, "Sizin kalkınma modeliniz, reformlarınız ve geleceği planlamadaki bilgeliğiniz herkese ve Slovenya`ya ilham kaynağı oluyor. Hepimiz bunun arayışı içerisindeyiz. Sadece geleceği tartışırken değil, dünyada mümkün olduğunca fazla dost edinmeyi tartıştığımızda da önemlisiniz" dedi.Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Slovenya`da Türk yatırımcıların artmasından ve ülkesindeki özelleştirme sürecinin bir parçası olmalarından memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Türkiye ile Slovenya arasındaki doğrudan yatırım konusunda ciddi bir potansiyel bulunduğunu belirten Erjavec, dışarından gelecek yatırımlar için çok sayıda avantaja sahip olan Slovenya`da yatırımcıların her türlü desteği görebileceğini söyledi.Açılış konuşmalarının ardından "Slovenya`da İş ve Yatırım Ortamı", Slovenya`da Özelleştirme Süreci" ve Özelleştirme Projeleri Tanıtımı" konulu sunumlar gerçekleştirildi.

Program kapsamında ayrıca, Slovenya`da yatırımı bulunan Türk firmaları deneyimlerini anlattı.