English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-08-11

TÜMSİAD, TV24’e Gündemi Değerlendirdi

TÜMSİAD, TV24’e Gündemi Değerlendirdi (23.07.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, TV24’te Zeliha Saraç’ın sunduğu Kahve Molası programında gündemi değerlendirdi. Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı enflasyon, faiz indirimi ve diğer güncel konular hakkında görüşlerini dile getiren TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, reel olarak Türkiye ekonomisinde gözle görülür bir iyileşme yaşandığını fakat bu istikrarın sürdürülebilir olması adına para politikalarının emin adımlarla işletilmesi gerekliliğini ifade etti.

Türkiye’nin ihracatı ön plana alarak büyüyeceğini, ülkemizin kaliteli ürün üretimi noktasında aynı çıtada devam etmesi ve inovatif ürünlere yönelmesi gerektiğini ifade eden Sert, yatırımcının güçlü olmasını sağlayacak sistemlerin güçlendirilmesinin ve yatırımcıya kolaylık sağlayacak politikaların sürdürülmesinin ülkemizin ulusal hedeflerine ulaşılması noktasında önemli geçiş noktaları olduğunu söyledi.

İşletmelerin ucuz ve kolay finansmana ulaşmaları noktasında çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Sert, devletin katılım bankacılığı ve diğer kolaylaştırıcı unsurlara destek vermesi gerekmektedir dedi.

Dünya’da yaşanan siyasi gelişmelerin ekonomiye doğrudan etkisi olduğunu ifade eden Sert, son zamanlarda Irak, Suriye, Ukrayna gibi ülkelerde yaşanan siyasi karışıklıkların diğer ülkeleri farklı pozisyonlar almaya zorladığını, ekonomik toplulukların ve siyasi işbirliği içerisinde olan devletlerin bu karışıklıklara karşı siyasi pozisyonlarının ekonomik dengeleri değiştirdiğini ve dünya genelinde buna bağlı olarak yer değiştiren bir ekonomik yapı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, son bir buçuk yılda yaşanan seçimlerin, gündemi siyasete kaydırdığını ve ekonominin daha az konuşulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası seçimlere uzun bir süre ara verileceğini söyleyen Sert bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve artık ülkemizde ekonominin siyasetten bir adım önde olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de istikrarın sürdürülmesi gerektiğini aktaran Sert, siyasi istikrarın devam ettirilmesi gerektiğini, ülkemizin ve insanlarımızın mutlu olması adına kişisel çıkarlarla hareket etmeden ortak akılla ekonomik gelişmemize odaklı çalışmalar yapılmasının herkesin beklentisi olduğunu ifade etti.

Dünyadaki gelir dağılımında yaşanan dengesizliğe de değinen Sert, dünya genelinde yaşanan siyasi ve ekonomik sorunların bu dengesizlikle doğru orantılı olduğunu, bu dengesizliğin giderilmesinde sorumluların üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Gazze’de yaşananları insanlık dışı olarak niteleyen Sert, tüm İslam devletlerinin İsrail’i kınaması gerektiğini ifade etti.