English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-06-03

TÜMSİAD, Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Projeleri Ödül Törenine Katıldı

TÜMSİAD, Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Projeleri Ödül Törenine Katıldı (02.06.2014)

 

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Congresıum  ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`nda düzenlenen Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Projeleri Ödül Töreni’ne katıldı.

Programda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, verimliliğin sadece sanayi, ekonomi de değil hayatın her alanını ilgilendirdiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği içerisinde bu yıl ilk kez tüm ortaokul ve liseler öğrencilerine yönelik verimlilik temalı fikir ve kısa filim yarışması düzenledik. Verimlilik proje ödülleri ile verimlilik odaklı çalışmayı öne çıkarmayı iyi uygulamaları örnekleri ve bunların faydalarını tanıtmayı, işletmelerimiz arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını arttırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ekonomik olarak Türkiye’nin son 12 yıl da büyük değişimler geçirdiğini ifade eden Işık, “Ülkemizde yapısal bir dönüşüm gerçekleştirdik. Büyüme, ticaret hacmi ve sermaye hareketleri alanında başarılı bir performans ortaya koyduk. Milli gelirimizi 230 milyar dolardan 820 milyar dolar seviyesine çıkardığımız bu dönemde yıllık ortalama yüzde 5’lik bir büyümeyi gerçekleştirdik. Özellikle en önemli bir ihracat pazarımız olan Avrupa’da yaşanan ciddi sıkıntılara rağmen küresel kriz sürecini çok başarılı ile yönettik. O dönem de bu kriz bizi teğet geçecek ifadesini kullandığı zaman Sayın Başbakanımız pek çok kişi buna inanmamıştı ama gerçekten bu krizin teğet geçmesi konusunda yapılan tüm çalışmalar, atılan tüm adımlar sonuçta Sayın Başbakanımızın ifadesini haklı çıkardı ve kriz Türkiye’yi teğet geçti” diye konuştu.

Programda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de Vodafone`nun sunduğu hizmetlerle sektörlerdeki iş süreçlerinde maliyet azaltımı ve verimlilik, dolayısıyla rekabetçilik sağladığını bildirerek, "Yani şirketlerin ve kurumların yeni iş alanlarına açılmasını sağlıyoruz" dedi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da Arçelik AŞ`nin 6 yılda verimlilikle 100 milyon lira tasarruf ettiğini kaydetti.

Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ise hayatın her alanında verimlilik arayışını canlı tutmak amacıyla böyle bir hafta düzenlendiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından toplam 22 işletme ve 4 kamu kuruluşuna, 2014 Verimlilik Proje Ödülleri verildi.