English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2014-07-11

TÜMSİAD 9. Geleneksel İftar Programı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde Gerçekleşti

TÜMSİAD 9. Geleneksel İftar Programı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde Gerçekleşti (25.07.2014)

 

TÜMSİAD’ın gelenekselleşen iftar programı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti.  Katılımın yoğun olduğu programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, milletvekilleri,  sanat, medya, spor, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ile diplomasi temsilcileri ve TÜMSİAD üyeleri katılım gösterdi.

İftar programının açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, “Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan bu aya kavuştuğumuz için Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum” dedi.

Türkiye’nin yaşadığı dönüşüme dikkat çeken Sert, yakın zamanda yapılan yatırımları değerlendirerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi projelere imza attığının altını çizdi.

Marmaray, 3.Boğaz Köprüsü, 3.Havaalanı Projesi ve açılışı yapılan Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren projelerine de değinen Sert, ülke olarak bu çalışmaların haklı sevincini ve gururunu yaşıyoruz dedi.

Konuşmasında dünyanın dört bir yanında yaşayan Müslüman halklara yapılan zulümlere yer veren Sert, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Myanmar’da, Arakan’da, Somali’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde insanlık adına yüz karartıcı zulümlerin yaşandığını ve yaşanan bu zulümlere son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Dünya’da ciddi anlamda bir barışın tesis edilmesi adına Türkiye’den büyük beklentiler olduğunu ifade eden Sert, çözüm süreci ile ülkemizde tesis edilmeye çalışılan barış ortamının destekçileri olduklarını, olmaya devam edeceklerini, Türk ve Kürt halklarının bundan önceki zamanlarda kardeşçe yaşadığı bu topraklarda yine aynı şekilde kardeşçe yaşamalarını sağlamak adına üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini belirtti.

TÜMSİAD’ın yapmış olduğu çalışmalara da değinen Sert, “TÜMSİAD olarak, son 4 yılda Türkiye’nin ekonomisine güç vermek için önemli çalışmalara imza atmaya gayret gösterdik. Ulusal ve uluslararası iş forumlarının yanında Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayını, uluslararası fuarların yanında, Uluslararası Kobi Şurasını, uluslararası heyetlerin karşılanmasının yanında Türkiye’nin ihracatını artıracak yurt dışı iş gezilerini, KOBİ’lerin iş geliştirmelerine desteklerin yanında iş adamlarının eğitim programlarını ve girişimcilik programları gibi birçok rutinlerimizi yaptık. Bu çerçevede 30 ekim 2014 tarihinde Gaziantep’te TÜMEXPO Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Ortadoğu İş Zirvesi ve daha da önemlisi Nisan 2015 ise, Türkiye için çok önemli olacağını düşündüğümüz Türkiye Mezunları Kurultayı’nın çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. Türkiye mezunları kurultayı ile Türk üniversitelerinden mezun, yaklaşık 120 ülkeden 35,000 civarındaki bugün kendi ülkelerinde çok önemli konumlara gelmiş olan eski Türkiye mezunlarımızdan, 2000 civarındaki üst düzey yabancı katılımcıyı Türkiye’de ağırlayacağız. Türkiye ile katılımcı ülkeler arasında dostluk köprüleri ve ekonomik köprüler kurmaya ve geliştirmeye çalışacağız” dedi.

TÜMSİAD’ın hiçbir kadrolaşma peşinde olmadan, grupçuluk ve hizipçilik yapmadan vites düşürmeden çalışmalarına devam ettiğini, edeceğini kaydeden Sert, “TÜMSİAD, KOBİ’lerin ve uluslararası ticaretin önünü açacak finans problemlerine çözüm olabilecek faizsiz bankacılık sisteminin devlet eliyle kurulmasını istemektedir ve beklemektedir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında da görüşlerini dile getiren Sert, Türkiye’deki istikrarın sürmesi adına cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemli bir dönemeç olduğunu söyleyerek katılımcılara başarılar diledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜMSİAD’ın çalışmalarından duyduğu memnuniyet dile getirdi. Erdoğan, konuşmasında Ortadoğu`da yaşanan olumsuz gelişmelere değindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada Geldiğimiz noktada, artık hiçbir uluslararası kuralı tanımayan, şımarıklığı zirve yapmış bir terör devleti (İsrail) ile karşı karşıyayız" dedi.

Erdoğan, "Bakınız 1948 yılında Ortadoğu`nun kalbinde İsrail devleti kuruldu. İsrail devleti kurulmadan bazı terör örgütleri eliyle sivillere karşı acımasızca katliamlar gerçekleştirildi. Bu katliamlar İsrail`in devlet olmasından sonra da devam etti. Bir yandan adım adım Filistin topraklarını işgal ettiler, bir yandan da kitlesel olarak Filistinlileri sürgüne yolladılar, ya da katlettiler. Açıkçası dikensiz bir gül bahçesinde ilerlediler" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Egemen güçler her zaman arkalarında oldu, İslam dünyası suskun kaldı. Ortadoğu`daki bölünmüşlük, dağılmışlık, fikri çatışmalar İsrail`e zemin hazırladı. Her yaptığı katliamda İsrail ödüllendirildi. Daha da şımardı ve hukuksuz hareket etmeye başladı. Geldiğimiz noktada artık hiçbir uluslararası kuralı tanımayan, şımarıklığı zirve yapmış bir terör devleti ile karşı karşıyayız. Bizim dile getirmemizden de rahatsız oluyorlar. İstiyorlar ki Türkiye de sussun. İstiyorlar ki Türkiye de buna boyun eğsin" diye konuştu.

Aynı senaryoların diğer İslam ülkelerinde de sahnelendiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Darbe yaptılar, Mursi`yi oradan kanlı şekilde uzaklaştırdılar. Mursi`nin ilk işlerinden birisi Refah Sınır Kapısını açmak oldu, darbecilerin ilk yaptığı ise kapatmak oldu. Türkiye`yi de susturamayınca Mısır`ı susturdular. Hani siz Müslümandınız. Müslümansan oradaki Müslüman kardeşlerine Refah Sınır Kapısını nasıl kapatırsın. Orada ilaç alamıyorlar, ilaç. Hastanelerde ameliyatlar için gerekli malzemeler yok. Malzemeler olmadığı için o yavruların elleri kolları kesiliyor. Ey Sisi bunun hesabını nasıl vereceksin" ifadelerini kullandı.

Konuşmasını Gezi olaylarından örnekler vererek sürdüren Erdoğan, "Gezi olaylarının gayelerinden biri de aynen Türkiye`yi susturabilmek içindi. 17 Aralık, 25 Aralık operasyonu efendisinden aldığı talimatla Pensilvanya`nın Türkiye`yi susturma girişimiydi. Bakın şu anda operasyonlar başladı" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Şu anda dışarıda bizi antisemitist göstermeye çalışıyorlar. Bunu niye yapıyorlar? Bu iftira ile bizi sindirmek istiyorlar. Antisemitizmin insanlık suçu olduğunu söyleyen belki de ilk Müslüman başbakan benim. Ama Batılılara İslamofobia`nın bir insanlık suçu olduğunu Varşova`da uluslararası bir toplantıda sonuç bildirgesine koydurttuk. Ama Batılı hala İslamofobia`yı ne yaşıyor ne konuşuyor. Ama bizim ne olduğumuzu bilen biliyor. Bizde ırkçılık olmaz, bizde soykırım olmaz. Bizde farklı dinlere inançlara tahammülsüzlükler olmaz. Milletimizin tarihinde antisemitizmcilik olmadı, olmayacak. Ama bizi sindirmek, susturmak için bu iftiraları atmaya devam edecekler."

Burada bir anısını anlatan Başbakan Erdoğan, "Şaron İsrail`in başında... Bir ziyaretimde konuşuyoruz. Hiç unutamıyorum o zaman onun şu ifadesi çok manidardır. `Hayatımda en mutlu olduğum an Filistin topraklarında tankların üzerinde Filistinlileri öldürmektir` diyor. Çok oldu... Dedim; `ne diyorsun sen ya` bununla mutlu olunur mu? Bununla şeref duyulur mu? Ama bak 7-8 yıl nasıl yaşadı. Çünkü o mazlumların ahı yerde kalmayacaktı. Aynı şeyi yine bir başka İsrailliden dinlerdim. Oda `tanklarla gireceğiz` diyor. Onlar aynı kafadan, çünkü genler aynı. Bunların genlerinde ne yazık ki ciddi manada İslam düşmanlığı var. Bana diyorlar ki niye Hitler`e benzetiyorsun. Onun da karşısındayım. Ama bunların Hitler`i de aştığını söylüyorum. Hitler`in yaptığından daha fazla şeyi yaptığını söylüyorum" diye konuştu.

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a katılımlarından dolayı bir plaket takdim etti.