English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-01-07

Pakistan İş Seyahati Öncesi Bilgilendirme Toplantılarının İlki 07 Ocak Tarihinde Gerçekleştirildi.

  TÜMSİAD’ın Şubat ayında Pakistan’a düzenleyeceği iş ziyareti kapsamında iş adamlarını bilgilendirmeye yönelik sunumlarının ilki 7 Ocak’ta TÜMSİAD Genel Merkezinde gerçekleşti. TÜMSİAD Dış İlişkiler Departmanı tarafından organize edilen toplantıya TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN, Pakistan İstanbul Başkonsolosu Yousaf JUNAID, DEİK Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla YERLİKAYA,  TÜMSİAD Dış Ticaret Danışmanı Luciana BİTTAR ile çok sayıda iş dünyası temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantıda TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar DOĞAN yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının genişletilerek iki ülke ticaretinin artırılmasının önemini vurguladı. Ayrıca belli sektörlere odaklanılarak sürdürülecek ortak çalışmaların daha faydalı olacağının da altını çizerek, Pencap eyaletinin Türk iş adamlarının yatırımları için oldukça elverişli olmasından dolayı hedef bölge olarak seçildiğini söyledi.

Bu noktada Sayın JUNAID iki ülke ilişkilerinin tarih boyunca dostane olduğunu belirterek Pakistan ile ekonomik ortaklıkların iki ülkenin yıllar öncesine dayanan kardeşlik hukukunu pekiştirmekte olduğunu ifade etti. Türkiye ile Pakistan’ın ticaret hacminin 695,3 milyon dolar olduğu bilgisini veren Sayın JUNAID, iki ülkenin ticaret potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inandığını ifade etti. Pakistan büyüme oranının son yıllarda artış göstererek % 6,3 olduğunu söyleyen Sayın JUNAID tekstilden altyapıya kadar birçok sektörde fırsatlar sunduğunu söyledi.

Toplantıda DEİK’in çalışmaları hakkında bilgiler de veren DEİK Pakistan İş Konseyi Başkanı Sayın YERLİKAYA, Pakistan’daki Türk yatırımlarının son yıllarda artış gösterdiğini ve iş adamları için sunduğu fırsatların bilindiğinden çok daha fazla olduğunu belirtti.

Konuşmalar ardından Dış İlişkiler Departmanı Koordinatörü Evren KANBUROĞLU Pakistan İş Seyahati öncesi bilgilendirme sunumunu yaptı. Pakistan’daki yatırım olanaklarını kapsayan bilgilendirmede TÜMSİAD ve Pakistan Pencap Hükümeti arasında imzalanan MOU anlaşmasının kapsadığı Tekstil, altyapı, inşaat, su kanalları, ulaşım, hayvancılık, eğitim, gıda ve tarım sektörlerindeki yatırım olanakları ve devlet destekleri hakkında bilgiler verdi.