English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-10-24

TÜMEXPO, ALLINTECH ve Helal Expo Fuarları sona erdi

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından düzenlenen TÜMEXPO 2015 fuarı sona erdi. Fuar devletin zirvesini ve ekonomi çevrelerini de bir araya getirdi. İstanbul Kongre Merkezi'nde (ICC) gerçekleştirilen ve dört gün süren TÜMEXPO, ALLINTECH ve Helal Expo Fuarları sona erdi.Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, Türkiye'nin siyasi istikrar nedeniyle 13 yıllık bir kazanımı olduğunu kaydederek, "Bu kazanımın kaybedilmesi durumunda bundan en fazla sanayici ve iş adamları zarar görür" dedi.

 

AA'nın global iletişim ortağı olduğu, 22-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde (ICC) gerçekleştirilen TÜMEXPO, ALLINTECH ve Helal Expo Fuarları sona erdi. Çok sayıda girişimciyle devlet-özel sektör paydaşını bir araya getiren eş zamanlı fuarlar, 300 firma ve 40 bin ziyaretçinin katılımı ile tamamlandı.

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI

 

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından Discover Events organizasyonuyla düzenlenen TÜMEXPO 2015'in cuma günkü resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

 

Dört gün süren etkinlik kapsamında çeşitli konferans, B2B görüşmeleri, sunum ve tanıtımlar yapıldı.

Dünya Bankası ve İslam Kalkınma Bankası iş birliği ile G20 himayesinde düzenlenen KOBİ Şurası'nda, başta G20 ülkelerinden temsilciler olmak üzere, özel sektör, çok uluslu kalkınma kuruluşları, politika yapıcılar ve düzenleyici otorite temsilcileri, İslami finansın KOBİ'lere sunduğu imkanları ele aldı.

 

Türkiye'nin milli savunma, teknoloji, enerji gibi inovasyon teknolojileri çalışmaları ALLINTECHFuarı'nda sergilenirken, Suudi Arabistan, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi stratejik ülkelerin savunma ve içişleri bakanlıklarıyla, önemli firma yöneticileri de fuara ilgi gösterdi.

 

TÜMSİAD BAŞKANI DOĞAN'DAN 'SİYASİ İSTİKRAR' VURGUSU

 

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği  (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, Türkiye'nin siyasi istikrar nedeniyle 13 yıllık bir kazanımı olduğunu kaydederek, "Bu kazanımın kaybedilmesi durumunda bundan en fazla sanayici ve iş adamları zarar görür" dedi.

TÜMEXPO fuarında AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Doğan, son zamanlarda terör olaylarının verdiği zarara dikkati çekerek, istikrarın ve beraberliğin devam etmesinin önemine işaret etti.

Türkiye'nin siyasi istikrar nedeniyle 13 yıllık bir kazanımı olduğunu vurgulayan Doğan, "Bu kazanımın kaybedilmesi durumunda bundan en fazla sanayici ve iş adamları zarar görür. Ayrıca bu durum istihdama da yayılabilir. Kazanımın kaybedilmemesi için istikrar ve beraberliğin devam etmesi gerekir" dedi.

 

"KOBİ'LERİN İSLAMİ FİNANSA KAZANDIRILMASI ÖNEMLİ"

 

 

Fuar kapsamında gerçekleştirilen KOBİ Şurası'nda İslami finansın sunduğu imkanların ele alındığını hatırlatan Doğan, bu ölçekteki işletmelerin İslami finansa kazandırılmasının kredisine ve projesine destek isteyen KOBİ'ler açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

 

İslami finans alanında KOBİ'lerin projelerine destek aldığı zaman herhangi bir ipoteğin söz konusu olmadığını aktaran Doğan, "Faiz sisteminde en ufak bir hatada KOBİ'ler batma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Böyle olunca, işin büyütülmesi anlamında, işletmeler risk almak istemiyor. İslami finansta KOBİ'lerin projelerine ortak olunuyor, proje yönetiliyor" diye konuştu.

Doğan, Türkiye'de kurulacak yeni katılım bankalarından birçok yatırımcının faydalanacağını kaydederek, sanayicinin, esnafın, tüccarın uzun vadede proje bazlı işlerle ilgili sıkıntıları olduğunu, ancak katılım bankalarıyla beraber KOBİ'lerin çalışabileceği enstrümanların artacağını ifade etti.