English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-12-22

TÜMSİAD GENEL BAŞKANI YAŞAR DOĞAN 2015-2019 DÖNEMİ DEİK YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ

“TÜMSİAD GENEL BAŞKANI YAŞAR DOĞAN 2015-2019 DÖNEMİ DEİK YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ”
 
DEİK 2015 Genel Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ve Ekonomi Eski Bakanı, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi ve İstanbul Milletvekili Hasan Sert’in katılımları ile 19 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu Genel Kurul’un açılışında yaptığı konuşmasında, Türk özel sektörünün dış ilişkilerinin tek elden yürütülmesi için DEİK'in güçlü bir aktör olarak verilen koordinasyon görevini üstlendiğini ve şu ana kadar çok güzel bir performans gösterdiğini söyledi. Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerinin DEİK tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Artık Türk özel sektörünün yurtdışındaki yüzü, ana komuta merkezi ve temsil makamı; DEİK'tir. DEİK kurulduğu 1986'dan beri, rahmetli Özal'ın o vizyonuyla başlayan süreçten bu yana birçok faaliyetlere öncülük etti. Hep beraber ülkemiz ekonomisinin yurtdışında tanıtımına da birlikte katkıda bulunduk. Kurduğunuz ortaklıklar, yatırımlarınız ve ihracatınızla sizler Türkiye'nin yüz akı, en büyük gücüsünüz" dedi.  
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, Türkiye ekonomisinin ihracat odaklı büyümesini çeşitlendirerek sürdüreceğini belirterek, "Yapılan hesaplamalara göre parite farklılığından dolayı ortaya çıkan ihracat eksilmesi rakamsal olarak 11 milyar dolara tekabül etmiş. Miktar cinsinden herhangi bir azalma yokken, cüz’i miktarlarda bir artış olduğunu gözlemliyoruz" dedi. 
DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Dış ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında, 26. Program adı altında, 'Küresel Ekonomik İlişkiler Programı'nın da tasarlanıp, uygulanmasını DEİK olarak talep ediyoruz" dedi. DEİK’in 2015 yılı faaliyetlerinde Türk dış politikasının öncelikleri ile uyumlu çalışmaya gayret edildiğini belirten Vardan, “Ticari diplomasi yerine bu dönemde daha kapsayıcı bir kavram olan 'iş diplomasisi'  ile faaliyetlerimize hız verdik.  Mutat 'networking' ve 'iş geliştirme' faaliyetlerimize ilaveten politika ve strateji geliştirme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla da projeler üretmeye başladık” dedi. 
 
Genel Kurulda yapılan seçimler ile Genel Başkanımız Yaşar DOĞAN’ın da aralarında bulunduğu 2015- 2019 dönemi DEİK Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:
 
 2015-2019 DEİK YÖNETİM KURULU:
 
Ömer Cihad Vardan Başkan 
Halim Mete Başkan Yardımcısı
Mehmet Büyükekşi  Başkan Yardımcısı
Sedat Şükrü Ünlütürk Başkan Yardımcısı
Nail Olpak Başkan Yardımcısı
Mithat Yenigün Başkan Yardımcısı 
Yaşar Doğan Üye
Ahmet Çalık Üye
Ahmet Erdem Üye
Ahmet Nazif Zorlu Üye
Ali Kibar Üye
Ali Y. Koç Üye
Başaran Ulusoy Üye
Berna İlter Üye
Cuneyd Zapsu Üye
Çetin Nuhoğlu Üye
Ebru Özdemir Üye
Ekim Alptekin Üye
Ethem Sancak Üye
Ferit Şahenk Üye
Fuat Tosyalı Üye
Güler Sabancı Üye
Halil Aydoğan Üye
İbrahim Burkay Üye
İbrahim Çağlar Üye
M. Ali Aydınlar Üye
Mahsun Altunkaya Üye
Murat Kolbaşı Üye
Murat Ülker Üye
Orhan Cemal Kalyoncu Üye
Orhan Sabuncu Üye
Rona Yırcalı Üye
Steven Young Üye 
Tuncay Özilhan Üye
Zeynep Bodur Okyay Üye
 
KAYNAK: DEİK